Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te njiheni me disa kura per kollen e thate?
 
Shperndaje
ikub#: 1105200082
Nese keni kolle te thate qe ju le pa gjume atehere ja se cfare duhet te beni per ta kuruar kete problem...

kolle e thateKolla e thate jo vetem qe eshte shqetesuese por mund tu lere edhe pa gjum. Perpara se te pranoni te flini me kete lloj kolle gjate nates tjeter, perpiqurni te nderroni pozicionin e gjumit si dhe perdorni pije qe ne menyre natyrale e qetesojne kollen. Takohuni me nje mjek nese simptomat perkeqesohen.
       Medikamentet
Ndryshe nga kolla e rende me mukus qe kerkon medikamente per te leshuar dhe nxjerre mukusin, kolla e thate ka nevoje per perdorimin e supresanteve ne menyre qe te flini te qete. Kerkoni supresante qe permbajne deksometorfan; mos u besoni supresanteve te fuqishem pasi keta te fundit mund te shkaktojne probleme te tjera me shendetin.
      Frutat, arrat dhe perimet
Ka disa ushqime qe nese konsumohen ndihmojne ne kontrollin e kolles se thate. Prini nje qepe, nxirrini lengun dhe perzjejeni me mjalte. Kete perzjerje perdoreni 5 deri 6 ore perpara se te flini, pasi per kete periudhe duhet te marinohet. Kete shurup pijeni dy here ne dite, nje here perpara se te flini. Mund te merrni rrush te thate dhe ta shtypni duke e perzjere me uji. Shtoni pak sheqer deri sa te formohet forma e pastes. Perpara se te flini cdo mbremje hani 4 luge caji nga pasta.
      Lengjet
Lengjet qe mund te perdorni jane lengjet e frutave dhe caji. Ne menyre qe te qetesoni kollen e thate, beni caji jeshil 2 ore perpara se te flini dhe shtojini dy luge mjalte.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per:

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved