Si të kursejmë ujin
Uji i pijshëm, është themelor për jetën e njeriut, shume i rëndësishëm për ekuilibrin e planetit, por edhe me burime te kufizuara. Ndaj sa me shume shkon koha aq me shume është e nevojshme qe te kuptohet rëndësia e kursimit te tij. Madje duke filluar qe nga shtëpia.
Shperndaje
 
0
0
Instruksione

waterJa se si duhet te veprojmë për t’i ardhur sa me shume ne ndihme kësaj detyre te madhe te gjithë secilit.
1. Me mire dushin se sa banjën ne vaske.
Larja ne vaske shpenzon rreth 100 litra ujë, ndërsa larja ne dush rreth 50% me pak.
2. Mos e leni rubinetin te hapur pa qene nevoja.
3. Përdorni përzierësit e ajrit.
Ne fakt këto sapo kane hyre ne përdorim dhe mundësojnë përzierjen e ujit me ajrin ne momentin e daljes nga rubineti.
4. Mbani ne gjendje te mire guarnicionet me qellim qe te evitohet sa me shume shpenzimi i kote i ujit.
5. Ne proceset e larjes me lavatriçe, apo lavastoviglie, zgjidhni mundeshit programin ekonomik, kjo do t'ju kurseje je dhe energji elektrike.
6. Gjate vaditjes se kopshteve, mundohuni qe këtë proces ta bëni ne kohen kur dielli është jo i forte. Kjo mundëson avullimin e paket te ujit dhe përdorimin efikas te tij.
7. Përdorni kaseta banjoje qe te japin mundësinë e kontrollit te fluksit te ujit, nëpërmjet tastit te lëshimit dhe frenimit te tij.
 

Niveli i vështirësisë
Mesatar   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
nikola
Para 15 muajsh  
  
këshillat tuaja jane sum te vlefshme
 
lindi nice
Para 15 muajsh  
  
flm por se dim ca eshte rubinoti
 
lindi nice
Para 15 muajsh  
  
flm por se dim ca eshte rubinoti
 
lindi nice
Para 15 muajsh  
  
flm por se dim ca eshte rubinoti
 
lindi nice
Para 15 muajsh  
  
flm por se dim ca eshte rubinoti
 
lindi nice
Para 15 muajsh  
  
flm por se dim ca eshte rubinoti
 
fdfgh
Para 16 muajsh  
  
flm se e kisha dsh ne sh
 
Ani
Para 16 muajsh  
  
flm se i kisha dsh ne dituri
 
ANI
Para 18 muajsh  
  
LIKE MIRE
 
mico
Para 18 muajsh  
  
flm se i kish dsh ne dituri
 
Anonim
Para 19 muajsh  
  
Aman ca thoni uji per tu harxhu eshte bere.Harxhoni sa te doni.
 
HASUONI
Para 26 muajsh  
  
TE MOS LEME RUBINETEN HAPUR
 
suela
Para 31 muajsh  
  
ju lutem kurseni ujin....................................
 
ana
Para 31 muajsh  
  
9972
 
ana
Para 31 muajsh  
  
si te kursejme uin
 
klea
Para 32 muajsh  
  
po edhe une d...sh e kisha ...te msuse bedria je ti????????????????????????:):):):)(?????
 
flora haka
Para 32 muajsh  
  
flm se ne fillim harxhoja shume uje ndersa tani do veproj keshtu si po tj=honi ju dhe besoj,shpresoj se do te kem rezultate te mira ne faturen e ujit ju puth forttttttttttttsh flm <3 :) ;) *_* O.o hahahah
 
livia
Para 32 muajsh  
  
flm per keshillat se i kisha dhe d.sh ne V.J.K <3
 
ergisa
Para 38 muajsh  
  
:d
 
ergisa
Para 38 muajsh  
  
:d
 
ergisa
Para 38 muajsh  
  
:D :D :D YES
 
mela
Para 40 muajsh  
  
ju lutem
 
mela
Para 40 muajsh  
  
ku jane keshillat
 
emel
Para 42 muajsh  
  
faleminderit per keshillat
 
emel
Para 42 muajsh  
  
shume mire.Esakte
 
bleona
Para 51 muajsh  
  
si duhej ta kursem ujin
 
endri
Para 53 muajsh  
  
keto qe thoni ju jane shume te dobishme
 
loading...
clubfmradio
Chez Moi

Na ndiqni
Shfleto artikuj te tjere per: KESHILLA KURSIM UJI
Postuar nga: k.s
ikub #:
1106030004


Digitalb


UnionBank