Si të kursejmë ujin
Uji i pijshëm, është themelor për jetën e njeriut, shume i rëndësishëm për ekuilibrin e planetit, por edhe me burime te kufizuara. Ndaj sa me shume shkon koha aq me shume është e nevojshme qe te kuptohet rëndësia e kursimit te tij. Madje duke filluar qe nga shtëpia.
Shperndaje
 
0
0
Instruksione

waterJa se si duhet te veprojmë për t’i ardhur sa me shume ne ndihme kësaj detyre te madhe te gjithë secilit.
1. Me mire dushin se sa banjën ne vaske.
Larja ne vaske shpenzon rreth 100 litra ujë, ndërsa larja ne dush rreth 50% me pak.
2. Mos e leni rubinetin te hapur pa qene nevoja.
3. Përdorni përzierësit e ajrit.
Ne fakt këto sapo kane hyre ne përdorim dhe mundësojnë përzierjen e ujit me ajrin ne momentin e daljes nga rubineti.
4. Mbani ne gjendje te mire guarnicionet me qellim qe te evitohet sa me shume shpenzimi i kote i ujit.
5. Ne proceset e larjes me lavatriçe, apo lavastoviglie, zgjidhni mundeshit programin ekonomik, kjo do t'ju kurseje je dhe energji elektrike.
6. Gjate vaditjes se kopshteve, mundohuni qe këtë proces ta bëni ne kohen kur dielli është jo i forte. Kjo mundëson avullimin e paket te ujit dhe përdorimin efikas te tij.
7. Përdorni kaseta banjoje qe te japin mundësinë e kontrollit te fluksit te ujit, nëpërmjet tastit te lëshimit dhe frenimit te tij.
 

Niveli i vështirësisë
Mesatar   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
HASUONI
Para 5 muajsh  
  
TE MOS LEME RUBINETEN HAPUR
 
suela
Para 10 muajsh  
  
ju lutem kurseni ujin....................................
 
ana
Para 10 muajsh  
  
9972
 
ana
Para 10 muajsh  
  
si te kursejme uin
 
klea
Para 11 muajsh  
  
po edhe une d...sh e kisha ...te msuse bedria je ti????????????????????????:):):):)(?????
 
flora haka
Para 11 muajsh  
  
flm se ne fillim harxhoja shume uje ndersa tani do veproj keshtu si po tj=honi ju dhe besoj,shpresoj se do te kem rezultate te mira ne faturen e ujit ju puth forttttttttttttsh flm <3 :) ;) *_* O.o hahahah
 
livia
Para 11 muajsh  
  
flm per keshillat se i kisha dhe d.sh ne V.J.K <3
 
ergisa
Para 17 muajsh  
  
:d
 
ergisa
Para 17 muajsh  
  
:d
 
ergisa
Para 17 muajsh  
  
:D :D :D YES
 
mela
Para 19 muajsh  
  
ju lutem
 
mela
Para 19 muajsh  
  
ku jane keshillat
 
emel
Para 21 muajsh  
  
faleminderit per keshillat
 
emel
Para 21 muajsh  
  
shume mire.Esakte
 
bleona
Para 30 muajsh  
  
si duhej ta kursem ujin
 
endri
Para 32 muajsh  
  
keto qe thoni ju jane shume te dobishme
 

Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: k.s
ikub #:
KESHILLA KURSIM UJI
1106030004


Reklame


Reklame
Hako
Reklame
Alviero


Reklame
MK_Shorteu