Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Sa kalori duhet te ketë trupi për te mbajtur peshën?
 
Shperndaje
ikub#: 1106070113
Për te mbajtur peshën, ju duhet te digjni aq kalori sa dhe merrni.


hani shendetshem

Për te mbajtur peshën,  ju duhet te digjni  aq kalori sa dhe merrni.  Ju nuk keni për te gjetur  çdo kalori, me një diete ushqyese dhe jete aktive, ju natyrisht duhet te gjeni peshën tuaj ideale

Ushqimet me ditar
Te mbani një ditar për ushqimin  ju ndihmon  te përcaktoni numrin e kalorive  qe konsumin ne dite.  Nga këtu ju mund te  rregulloni kaloritë tuaja duke llogaritur harxhimin.


Njerëzit harxhojnë me shume se 1.000 kalori  e dite  për  funksion bazik, si : frymëmarrja,  te menduarit, qarkulli dhe tretja. Numri i kalorive qe merren vetëm për qëndruar ne jete quhet “  metabolizëm kryesor”  ose prehjes se metabolike “ prehjes metabolike”


Parimet e Harris-Benedikti:  parime ne mosha individuale; mosha, gjinia, lartësia dhe pesha, pastaj rregullon për nivelin e aktiviteti për te llogaritur metabolizmin kryesor.


Njerëzit  vazhdimisht nënvlerësojnë  kaloritë qe ata marrin dhe mbivlerësojnë aktivitetin.  Shkruani  kaloritë qe ju merrni dhe ato qe ju digjni dhe pastaj bëni një llogari te thjeshte.
.


 Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: PESHA TRUPI

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved