Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te luftojme fryrjen e barkut?
 
Shperndaje
ikub#: 1106160046
Problemet me stomakun dhe zorret, vihen re zakonisht te femrat qe perpiqen ta zgjidhin vete kete problem.

Problemet me stomakun dhe zorret, vihen re zakonisht te femrat qe perpiqen ta zgjidhin vete kete problem. Nje gje e tille eshte e gabuar, pasi per ta luftuar ate duhet nje trajtim i mire. Prandaj duhet te konsultoheni me mjekun ne menyre te vazhdueshme, sidomos nese keni probleme me jashteqitjen.

Por bllokimi i jashteqitjes mund te vije ne dy menyra: e para mund te kete lidhje me ndryshime hormonale, sic eshte shtatzenia dhe e dyta, eshte e lidhur me nje semundje, si mosfunksionimi i tiroides, diabeti, apo edhe te menyres jo te mire te higjienes dietetike. Nese keni probleme te tilla eshte mire te merrni nje Ignatia 5CH, 3 paketa ne dite per disa dite rresht. Ne mbremje kur shtriheni, pini nje caj. Po keshtu, mund te ushtroni pak presion mbi barkun tuaj, duket sikur do shtrydhni zorret. Ky lloj presioni me duar mund te stimulojne zorret tuaja. Nje gje te tille mund ta beni cdo dite pergjate dy minutave.

Rezultatet e kineziterapise kane me te vertete shume te mira. Por, sipas mjekeve, nje gje e tille nuk njihet mire nga pacienti dhe eshte e veshtire qe te binden per ta bere nje gje tille. “Disa paciente na degjojne me kujdes, por nuk vijne me te na takojne”, thote nje nga mjeket qe perkrah kineziterapine. Edhe pse, sipas saj, ka pasur raste qe shume paciente kane qene te rinj dhe kane thene se vuajne nga fryrja e zorreve qe ne periudhen e femijerise. Nje gje e tille sjell probleme nervore e me pas edhe muskulore, duke sjelle probleme me zorren e trashe. Por ka pasur raste qe keto probleme ne zorren e trashe jane shoqeruar edhe me nderhyrje kirurgjikale. Po keshtu nje tjeter arsye e ketij problemi, mund te jete edhe abuzimi me marredheniet seksuale dhe ne kete rast ka nevoje per nje trajtim te vecante.

Ne momentin kur kemi probleme me jashteqitjen, mund te merrni dhe ilace laksative, qe te ndihmojne qe te heqe barku. Duhet pranuar se keto ilace nuk jane te gjitha te keqija per shendetin. Nese ato nuk jane problematike per zorren e trashe, atehere mund te pihen nga njerezit me probleme. Dhe eshte mire qe te keni nje jashteqitje cdo dite. Por nuk duhet te pini cfare ilacesh u dalin perpara. Ilacet me te demshme jane ato qe merren me kokrra ose me cajra bimore, si psh gjethe sene. Keto cajra bejne qe te sekretohen lengje nga mukoza, duke sjelle me pas probleme nervore. Ilacet joirrituese nuk e prekin mukozen, si psh. Duphalac, Movicol, Forlax, te cilat mund t’i perdorni duke i tretur ne uje.

Postuar: 16 Qer
 
Shfleto artikuj te tjere per: BARKU FRYRJE

Albtelecom
loading...
anonim    Para 12 muajsh     
pershendetje.dhe une kam nje problem ,me pjesen e barkut me rrin gjith kohes i fryre ju lutem me ktheni pergjigje
Silvana    Para 19 muajsh     
Kame probleme me jashte cfare munde te beje.
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved