Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te pergatisim speca te mbushur?
 
Shperndaje
ikub#: 1107180055
Receta per te pergatitur speca te mbushur

Duhen:
1 kg speca, per te mbushur
1 kg qepe
0.5 kg domate
0.5 kg mish te grire
2 filxhana kafeje turke me oriz
1 luge gjelle kripe
piper te zi sipas deshires
nje dore nenexhik (jozme)
nje tufe majdanoz
pak fare rigon
1.5 filxhana kafeje me vaj ulliri

Pergatitja
Ne fillim marim nje tenxhere hedhim vajin dhe skuqim qepet e grira bashke me mishin e grire ne te njejten kohe hedhim kripen dhe piperin e zi.Pastaj cdo 2-3 min e perziejme masen derisa te shkrihen mire qepet, pastaj i hedhim domatet qe i kemi grire ne rende mesatare, e lejme te ziejn derisa masa te shterohet, dhe ne fund fare i hedhim orizin dhe erezat, ne te njejten kohe kemi fikur edhe zjarrin, dmth qe orizi nuk kthen vale . Pastaj marim nje tepsi mesatare (mundesisht te jete alumini) dhe vendosim specat me radhe qe i kemi pastruar nga farat, dhe fillojme ti mbushim 1 nga 1 me masen e pregatitur me pare, mbasi ky proces mbaron siper specave hedhim pak vaj ulliri dhe pak kripe me qellim qe dhe specat te marin shijen e duhur gjate pjekjes, taven e pregatitur e fusim ne furre te piqet me temperaturen 250 grade per rreth 50 min, e nxjerrim taven dhe specat i kthejme me luge te madhe nga ana tjeter (pak me kujdes), dhe i vendosim perseri ne furre per 30 min te tjera.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: GATIM

loading...


besa. besa   Para 15 muajsh     
emmm shum te mira
barbistar   Para 41 muajsh     
shume te mira te lumshin duart hahahahaha hahahah
ahahhahahah   Para 43 muajsh     
shume mirë .....
Emri:ana   Para 46 muajsh     
keni harruar te thoni qe hidhet edhe uji .
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved