Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te kujdesemi per veten ne kushtet e shtepise?
 
Shperndaje
ikub#: 1107270125
Kerko ne dollapin tend per produkte qe do te te ndihmojne te zgjidhesh probleme te vogla te perditshme, si djegia, era e keqe e kembeve, etj. Ja cilat jane ato...

Kujdesi ne kushtet e shtepise1. Diegie nga dielli ose nga brisku

Ilaci: Qumeshti

Zhyt nje cope te paster ne nje tas me qumesht te ftohte dhe lyej me te zonat e djegura. E ftohta ndihmon per uljen e enjtjes ndersa acidi laktik i qumeshtit ka veti anti-inflamatore. Pastaj, shplaje. Gjithashu, mund te perdoresh edhe vajin e ullirit, qe ka perberes natyrale qe te mbrojne nga inflamacioni.


2. Plage te vogla

Ilaci: Mjalti

Mjalti i le bakteriet paajrin qe u nevojitet per t'u shpenzuar. Lyeje zonen me pak mjalte dhe pastaj mbulojeni me nje fasho.


3. Lekure e duarve me luspa

Ilaci: Sheqeri

Lagini duart dhe pastaj mbulojeni me sheqer, sa me kokerr madh te jete aq me mire. Kokrrat e sheqerit largojne lekuren e vdekur dhe pastrojne duart. Me i mire per kete eshte sheqeri i kuq qe shitet ne supermarket.


4. Lekure dhe buze te thata

Ilaci: Vaji i ullirit

Vaji i ullirit eshte ai qe ngjan me shume me yndyren qe prodhon trupi, qe mund te largohet nga sapunat shume agresive dhe nga nje mjedis shume i thate dhe i nxehte. Hidh ja dy pika ne pellemben e dores dhe ferko me te lekuren, per te zbutur vendet e forta. Keshtu, formohet nje barriere hidratuese mbrojtese.


5. Pickimet e insekteve

ilaci: Uthulla e molles

Lyej vendin e pickimit me nje leter te paster, te lyer me uthull. Aciditeti ndihmon ne reduktimin e enjtjes dhe ul deshiren per t'u kruar.


6. Infeksion mykotik i kembeve

Ilaci: Uthulla e molles

Perzierja nje pjese uthull dhe tre pjese uje, mund te vras mykun qe shkakton infeksionet e lekures se kembes. Zhytini kembet ne nje perzierje te tille dhe mbajini pak minuta.


7. Atletet qe mbajne ere

Ilaci: Soda e bukes

Sperkatini brenda me sode pasi t'i keni hequr. Kjo ndihmon ne neutralizimin e eres se keqe. Vetem mos harroni t'i shkundni, para se t'i vishni perseri. Ose mund te provoni me lekurat e portokalles. Lerini ato gjithe naten brenda atleteve per te zvendesuar eren e bakterieve, me nje arome te fresket.


8. Era e sqetullave

Ilaci: Uthulla e molles

Nuk eshte djersa qe i ben sqetullat tuaja te mbajne ere, por bakteret qe zhvillohen ne to. Keshtu, lag nje pambuk ose nje cope me uthull molle dhe ferko me te sqetullat. Uthulla ka veti te mbyll poret dhe nuk i lejon mikrobet te hyjne brenda. Mos u shqeteso per eren therese, pasi zhduket shpejt. Ose provo soden e bukes, qe thith eren e keqe.


9. Dhembe te verdha

Ilaci: Soda e bukes

Soda e bukes ka veti te zbardhe dhembet. Merrni pak sode ne gisht dhe ferkoni me to dhembet. Prove qe ajo i zbardh eshte fakti se shume pasta dhembesh zbardhuese, kane sode ne permbajtjen e tyre.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: ERA INFEKSION KESHILLA PLAGE

loading...


Fjkaf,mvnef   Para 50 muajsh     
A mund qe ti zbardhojm dhembet me uthull(jo te molles)
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved