Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te ndryshojme korsi ne autostrade?
 
Shperndaje
ikub#: 1108020056
Ndryshimi i korsive ne një autostrade është një gjë rutine qe te gjithë shoferet duhet ta bëjnë. Megjithatë sepse kjo ehte një gjë rutine ne duhet ti kushtojmë një vëmendje.

article-page-main_ehow_images_a08_51_re_merge-new-lane-800x800Nëse ju ndryshoni korsi dhe nuk shikoni makinën qe keni përkrah mund te rezultojë ne një aksident me pasoja dhe mund te beje qe kostoja e sigurocionit tuaj te rritet.

Udhëzime:
- Shikoni për vijëzimet e ndara ne rruge ne mënyrë qe ndryshimi i korsive te behet ne mënyrë ligjore. Nëse vijëzimi ndërmjet korsis suaj dhe asaj qe ju doni te shkoni është solid i pandërprerë, ju duhet te prisni derisa vijëzimi te behet i ndare.
- Ndizni sinjalin ne mënyrë qe tu thoni shoferëve te tjerë se ne cilën korsi jeni duke kaluar.
- Kontrolloni pasqyrat tuaja nëse ka ndonjë makine tjetër ne korsine qe ju doni te kaloni.
- Shikoni pas shpatullave tuaja për disa sekonda për te kontrolluar vendet qe nuk mund ti shikoni me ane te pasqyrave.
- Ktheheni timonin me ngadalë dhe ne mënyrë graduale për tu futur ne korsine e re, pasi te jeni siguruar qe ajo te mos ketë makina, dhe qe sinjali juaj te ketë te paktën 5 sekonda i ndezur.
- Pasi te jeni futur ne korsine e re fikeni sinjalin menjëherë.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: MAKINA

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved