Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te rregulloni ciklin menstrual?
 
Shperndaje
ikub#: 1108090072
Cikli menstrual është një telash për çdo femër, i bën ato te ndihen te sëmure, te lodhur.

rregullimi i ciklit mestrual Duke u përballur me parregullsi  te cilat  vuajnë rreth 30% e femrave.  Para se te përcaktojmë nëse cikli juaj  menstrual është i parregullt, ju duhet e përcaktoni se çfarë është e parregullt ne organizon tuja . Përderisa  ne shumice  e kohës, cikli  menstrual përsëritet çdo 28 dite, çdo femër do jete e ndryshme. Një cikël  mund  te ndodhe  çdo 20 dite apo çdo 35. E  vetmja mënyre nëse ju  keni për te përcaktuar nëse  cikli është i rregullt apo jo,  duhet te numëroni ditët mes dy cilëve.  Nëse  ju rezulton qe ka çrregullimi, atëherë ka disa opsione për te rregulluar ciklin menstrual. 


Hapi I 
 Reduktoni nivelin e stresit.  Nëse ju  po jetoni ne një nivel te larte stresi, kjo mund te jete  shkaku primar  për çrregullime.  Ka shume opsione qe mund te ulin nivelin e stresit.  Ju mund te provoni: meditimin, leximi, gatimi,  vallëzimi apo  thjeshte te dalësh me miqtë tuaj me te mire.


Hapi II
Reduktoni  ushtrimet. Nëse është e rëndësishme  për ju qe te ushtroheni  rregullisht, por nëse po ushtroheni me shume, ky mund te jete shkaku i çrregullimit. Nëse ju jeni atletike apo trajnerë, mundohuni  te minimizoni  pak derisa cikli  te kthehet ne normalitet.

Hapi III
Kërkoni ndihme  nëse vuani nga bulimia apo anoreksia.  Përveç prishjes rregullsisë se ciklit tuaj menstrual, këto çrregullimi do te shkaktojnë probleme te tjera shëndetësore.
 

Hapi I V
Merrni kontraceptiv hormonal. Ata do te mbajnë hormonet tuaja ne nivel te balancuar dhe mund merren me recete, dhe mund te merren ne formën kapsulave dhe me injeksion.

Hapi V
Merrni  hormone shtesës. Beni një takim me mjekun tuaj për te kuruar nëse keni një problem  hormonal, si prodhim i tepërt i testosteronit. Nëse ky është rasti, hormone shtese  mund te rregullojnë  ciklin tuaj.
 

Postuar: 09 Gsh
 
Shfleto artikuj te tjere per:

Albtelecom
loading...
Blerina   Para 23 muajsh     
Qrregullim menstrual dhe hormone
Kika   Para 39 muajsh     
Pershendetje un kam probleme me ciklin nuk Ikam me rregull me muj nuk me vin 8muj si kom pas kam pas kontroll a te gjinekologu me ka qit hapa per 5dit mem ardh po pas qe ikom pi mkan ardh edhe qe4 muj smekan ardh qa duhet te perdori per mi pas me rregull ju lutem te ktheni pergjigje edhe hormonet mkan dal kimet tek mjekra mundesh mem ndimu Tlutem
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved