Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
Si te gatuajme tavë me peshk?
 
Shperndaje
ikub#: 1109230022
Receta per te pergatitur tave me peshk.

Marrim dy fileta peshku të freskët, afërsisht 200-300 gramë. Marrim tri qepë të kuqe ose të bardha dhe i premë në feta të vogla. I skuqim në një zjarr të ngadaltë duke i përzier për çdo 15 minuta deri sa të piqen.

Marrim 5-6 thelpinj hudhre dhe 3-4 domate të prera në formë kubike dhe i hedhim në të njëjtin tigan ku e kemi gatuar qepën më parë bashkë me 3 ose 4 gjethe dafine.
I përziemë dhe i hedhim pak kripë dhe pipër për të provuar shijen. Ndezim furrën në një temperaturë prej 250 gradë Celsius dhe e lëmë deri sa të ndizet mirë.

Gjatë kësaj kohe i hedhim gjellën që e kemi krijuar bashkë me qepet, hudhrat, domatet dhe dafinat në një tave mesatarisht të madhe. Vendosim filet e peshkut sipër “gjellës” duke e spërkatur me pak vaj ulliri dhe kripe.

E vendos tavën te mbuluar me letër alumini në furrë dhe e pjekim për 20-30 minuta. Pas 20-30 minutash kontrollon peshkun nëse është bere ose jo. E heq letrën e aluminit nga tava dhe vendos tavën në furre përsëri për 5-10 minuta për t’i dhënë peshkut ngjyre. Pas kësaj e heq tavën nga furra dhe e lë të ftohet.Ventouris
ventouris


Postuar: 23 Sht
 
Shfleto artikuj te tjere per: RECETE GATIMI

Albtelecom
loading...
mami   Para 45 ditesh     
juuuuu sa e mire u be
gjela   Para 6 muajsh     
Pash zotin sa e mir qikjo tav
Haqif Kapertoni   Para 6 muajsh     
Shumë e mirë kjo tava
Filan Fisteku    Para 6 muajsh     
Kush te pyeti @deniza ????????????????????????????????????????
Anjeza   Para 19 muajsh     
Shummmm e mir tava e peshkut???????????????????????????????????????????????
Deniza   Para 52 muajsh     
Une po Mendoja se peshku duhej skuqur!?
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Digitalb

Butik Alviero

Më të lexuarat


Chez Moi
DigitalbCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved