Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te kuptojme kur jemi ne ovulim?
 
Shperndaje
ikub#: 1109230044
Kerkimet me te reja tregojne se niveli i larte i kortizolit, hormon i stresit, mund te jete shkaktar per probleme te shumta dermatologjike.

Kerkimet me te reja tregojne se niveli i larte i kortizolit, hormon i stresit, mund te jete shkaktar per probleme te shumta dermatologjike. Kur jeni te tensionuara, trupi juaj prodhon hormone, ndersa pasojat katastrofike nuk mund te fshihen, sepse shfaqen pikerisht atje ku shihen me se shumti, ne lekure, e cila merr pamje te perhitur, te pajete dhe pa shkelqim. Per fat, psikodermatologet (dermatologet te cilet per zgjidhjen e problemit te lekures nisen nga psikologjia), kane zgjidhje.

Mendja

Besoni ose jo, shetitja ne natyre dhe shoqerimi me miq mund te jene me shume dobi per lekuren tuaj. Tingellon pabesueshem, por shkencetaret kete e sqarojne keshtu: Cdohere kur ndiejme kenaqesi, trupi yne liron endorfinen, hormon ky i lumturise, qe eshte edhe arma me e mire natyrale kunder stresit, perfundojne psikodermatologet dhe propozojne qe nga te gjitha ritualet cdo ditore, me e mira eshte terapia antistresuese, perdorimi i preparateve kunder akneve, po keshtu, eshte trajtim i cili do t’ju sjelle kenaqesi te shumefishte, i eliminon sulmet e merzitshme dhe ju ndihmon qe te cliroheni. Filloni me mjetin per pastrim te lekures se fytyres, pas te cilit perdoret kremi, duke bere levizje te lehta rrethore, kjo eshte terapi e shkelqyer kunder stresit.

Bukuria

Preparatet qe permbajne thartiren salicine jane arme e fuqishme ne lufte kunder akneve dhe pucrave. Ne mengjes dhe ne mbremje pastrojeni fytyren me losion qe permban kete perberje dhe perdoreni kremin me te njejten substance.

Metoda

Tensioni psikik mund te shfaqet ne pamjen e lekures ne tri menyra: Me tkurrjen e muskujve (shtangim i fytyres), ngushtimin e eneve te gjakut (zbehje, humbje e shkelqimit dhe freskise) dhe ne ndjeshmerine dhe tharjen e lekures.

Pastroni lekuren

Perdorni qumeshtin pastrues. Me pas, ne vend qe te tamposh lekuren me tonikun, shperndaj pika te vogla kremi ne fytyre, molleza dhe mjeker.

Kujdes me rrudhat

Me gishta te bashkuar fillo te shperndash kremin mbi balle. Levizjet duhet te jene horizontale dhe ngulmo drejt kockes se mbivetullave.

Molleza dhe faqe

Vetem me nje gisht bej levizje te lehta rrotulluese duke filluar mbi faqet, duke ferkuar mollezat dhe duke mberritur ne ekstremin e jashtem te vetullave.

Kujdes lekuren

Levizjet ne piken 3 duhen kryer me gishta dhe pergjate pjeseve te hundes. Duhet te terheqesh lekuren drejt pjeses se jashtme te fytyres me levizje te embla dhe te njepasnjeshme.

Masazhet

Duke nisur nga mjekra picko ne menyre delikate lekuren, duke u ngjitur drejt kockes se nofulles. Te njejten levizje bejeni edhe ne anen tjeter te fytyres, po me te njejtin intensitet.

Qafa

Masazhi vazhdon ne qafe. Me pellembet e duarve te hapura, nisu nga pjesa e fundit e qafes duke u ngjitur lart derisa te mberrish tek mjekra. Mbuloni te gjithe zonen qe ju intereson duke e ledhatuar embel./bebaime/Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: SHTATEZENIA

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved