Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te mos kemi kembe te enjtura?
 
Shperndaje
ikub#: 1110280027
Sa here ju ka ndodhur te keni kembe te enjtura? Kembet duhet te mbajne te gjithe peshen e trupit, sa here qe ngrihemi, ecim dhe vrapojme.

Sa here ju ka ndodhur te keni kembe te enjtura? Kembet duhet te mbajne te gjithe peshen e trupit, sa here qe ngrihemi, ecim dhe vrapojme.

Per te parandaluar kete problem duhet te evitoni cdo lloj sforco ose qendrimi ulur (ne menyre korrekte) ose te shtrire shumicen e kohes.

Enjtja e kembeve ndodh kryesisht per shkak te akumulimit te lengjeve ne indet dhjamore te nenlekures.

Lekura e kembeve eshte e tendosur dhe nese ju vendosni presion me gisht ne zonen e enjtur, te mbushur me leng, formohet nje flluske e vogel qe zgjat disa sekonda. Kjo eshte nje prove e qarte qe kembet jane te enjtura. Por cilat jane shkaqet? Dhe cfare duhet te bejme per kete? Le t’i zbulojme sebashku.

Shkaqet

Lodhja e tepert: duke ecur gjate apo te vraponi per nje dite duke sforcuar trupin sigurisht nuk eshte e dobishme.

Obeziteti: sic e thame, kembet duhet te mbajne gjithe peshen e trupit. Kilet e teperta jane nje faktor rreziku jo i paperfshillshem.

Corapet e gabuara: corapet, getat, kepucet e ngushta ose taka shume te larta, qe shtrengojne kembet, jane nje nga shkaqet me te shpeshta.

Abuzimi me kripen: nje diete e pasur me kripe eshte nje faktor rreziku, sepse ajo intesifikon problemin ne ruajtjen e ujit, ose grumbullimin e lengjeve ne turp, perfshire ketu edhe kembet.

Pamajftueshmeria e furnizimit kronik: per shkak te nje mosfuksionimi te valvulave te zemres, venat nuk mund te kthejne gjakun ne zemer dhe per ta mbajtur ate para se te kthehet pas. Gjaku pastaj rrjedh para-mbrapa ne menyre joefikase qe con ne formimin e venave me varice, ne palevizshemri te venave, ne rritjen e presionit dhe madje edhe me kalimin e lengut jashte venave. Kembet e fryra jane vetem nje nga shume simptoma te lidhura me crregullimin, qe ne shumicen e rasteve prek te moshuarit.

Inflamacioni nyjeve: ndonjehere kaviljet dhe kembet jane te enjtura per arsye te lidhura me problemet ortopedike dhe infalamacionin e nyjeve te kembeve.

Pirja e duhanit: tymi i duhanit favorizon akumulimin e lengjeve te teperta dhe ka nje efekt negativ ne qarkullimin venoz. Nje tjeter arsye per te lene duhanin.

Trashegimia: predispozita gjentike, shpesh i trasheguar/famiiljar, mbeshtet faktore te tjere rreziku.

Parandalimi

Sic e pame, pas problemit te kembeve te enjtura mund te fshihen patologji te llojeve te ndryshme.

Per kete duhet te keshilloheni me mjekun perkates, qe identifikon pranine e nje semundje dhe me pas te merrni trajtimin e duhur.

Kur ekspertet perjashtojne hipotezen e nje semundje dhe kembet enjten per shkat te zakoneve te keqia, mund te parandaloni problemin duke marre disa masa.

- Vishni gjithmone corape dhe kepuce komode. Ecja dhe sporti sigurisht qe ben mire, por nuk mund t'i kerkojme trupit tone me shume se sa mund te perballoje. Eshte gjithmone e keshillueshme te rikuperoni energjite dhe relaksuar kembet.

- Nje diete e varfer me natrium dhe e pasur me substanca ushqyese, si vitaminat dhe oligomineralet, si edhe stop duhanit.

Ndryshimet e temperatures ndihmojne ne lehtesimin e enjtes.

Vendosni kembet ne nje ene me uje te nxehte dhe pas dhjete minutash vendosini ne nje ene te mbushur me uje te ftohte per 30 sekonda, perseriteni kete tre kater here duke e perfunduar me uje te nxehte. Masazhoni kembet me locion menteje, nga lart poshte duke ushtruar nje presion te lehte me duart tuaja./infoalbania/

Postuar: 28 Tet
 
Shfleto artikuj te tjere per: BUKURI KEMBA

Albtelecom
loading...
cataleya    Para 3 muajsh     
Une jam 22 vjece kam pulpat e kembes pothuajse me te medh se kofsha me dhembin shume dhe kam varigje plot... me thuaj dicka ne menyre shtepiake ?sidomos tani qe punoj 12 ore ne kembe
Sajmir   Para 3 muajsh     
Me falni nena ime eshte me diabet dhe i ejhen kembet shum cfar mund te bej
nerim   Para 9 muajsh     
Kam prere kemben e majte ne pulpe pa prekur tendina dhe kocke kam bere qepjen dhe mjekimet e nevojshme Nuk kam patur infeksion kam hequr dhe penjet.Edhe pse kam kaluar dy jave kam te enjtur kemben sidomos kycin duke me detyruar ta mbaj gjith kohen shtrire ose lart.Ju lutem edhe sa kohe mund te vazhdoje kjo edeme dhe kur mund te cohem per te ecur.
......f...e.??????????   Para 12 muajsh     
pershendetje kembet e mia jane te enjtura deri ne gju.Si mund te marr disa keshilla nga ju mosha ime eshte 75 vjece kam tension tensioni eshte normal mund te me jepni ndonje pergjigje per kete ju lutem Nuk eshte vetem njera kembe e enjtur por te dya ...Dua pergjigje sa me pare nga ju ju lutem
Viktor    Para 13 muajsh     
Peshendetje këmba e majte me eshte fryre pak dhe me dhemb kur e preki me gisht Nuk eci dot me ka plase pak sipërfaqja e lëkurës Ju lutemi cfare mund ti beje prese përgjigje
eri   Para 29 muajsh     
i kam kembet e enjtura nuk e di nga se me vjen nga romatizma apo nga tensioni por pi edhe rakin edhe duahanin shm nuk e ndaloj dot ju lutem me ktheni pergjigjen sa me pare ju faleminderit
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved