Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Cilat jane disa pyetje baze qe duhet te behen ne nje interviste pune?
 
Shperndaje
ikub#: 1201260030
Intervista eshte nje hap i rendesishem ne procesin e rekrutimit qe i jep kompanise dhe kandidatit mundesine per te mesuar per njeri-tjetrin.

   pyetje bazike ne interviste pune

 

Te dy si rekrutuesi dhe kandidati  duhet te   vijne ne nje interviste  me pyetje e pregatitura  me perpara  per te arritur me te miren  nga nje interviste.  Shpesh keto pyetje pershtatshen  per poziten e punes   por  dsa pyetje bazike mund t’ju ndihmoje.

Kush jane pikat  tuaja me te forta ne pune?
 Duke  pyetur  kandidatet  per pikat e tij me te forta  eshte nje pyetje  bazike qe cila  mund te provoje  motivimin e tij  dhe aspiratet.  Rekrutimi dhe trajnimi i   punonjesit te ri eshte nje proces I kushtueshem. Punonjesit qe jane  te detikuar  ne nje profil specifik  mund te jene  me te pelqyer qe te qendrojne  per me gjate ne nje kompani sesa punonjesit pa nje  drejtim te caktuar dhe qe kane plane per te levizur ne fusha te tjera.

Preferoni te punoni vetem apo ne ekip?


Shume pune jane  i perfshijne  te dyja pozicionet edhe punen ne grup por kane edhe  projekte  qe mund te punojne  vetem. Eshte e rendesishme  per ta percaktuar  nese kandidati  do te pershtatet  me atmosferen e kompanise.  Punonjesit e pavarura mund te shkelqejne  ne pozita te caktuara qe perfshine  periudha  te gjata te punes  te detajuar pa mbikqyrje apo  nderveprim n jerezor ndersa  njerezit e shoqeruar  mund te kryejne me mire  ne pozicione qe perfshijne nderveprim te vazhdueshem me  koleget dhe klientet.

Kush jane hobet tuaja?

 Te pyesesh  kandidate  per hobet e tyre mund  te siguroje  informacion te vlefshem  per te kuptuar karakterin e personit. Per shembull:  nje person  qe  i ne kohen e lire i pelqen te merret me kompjuterat dhe software ka te ngjare  qe ka aftesi ne shkencat kompjuterike dhe matematike ndersa   nese ato merren me maratonat e vrapimit  mund te tregoje  nje pune te forte etike.


 Kush jane  pergjegjesite e pozicionit te punes?

Eshte esenciale  per nje kandidate  qe te vije i pregatitur per  pyetjet bazike, edhe pse pjesa  me e madhe e intervistes  eshte qe ju te pergjigjeni .  Kandidati  duhet te pyese  per specifikat e pozicionit te punes, keshtu qe ju do te dine se cfare  ju pret dhe  si aftesite  e juaja  mund te  aplikohen per te  permbushur detyrat  e punes.


Cilat jane mundesite per avancim?
 Eshte e rendesishme  per  kandidatin e punes per te percaktuar rrugen e zakonshme  te karrieres te cdo pune te aplikuar.  Aftesine per te levizuar   ne nje pozicion te ri  me me shume pergjegjesi  dhe page te larte eshte nje nga aspektet me te rendeishme te ndertimit te nje karriere te suksesshme.  

 Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: INTERVISTE PUNE

loading...


violtrina   Para 48 muajsh     
si quhet nje nga vendet me vler historike ne afersi te prishtines
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved