Si te gatuajme qofte te madhe me mish të grirë?
Receta per te pergatitur qofte te madhe me mish të grirë
Shperndaje
 
0
0
Instruksione

Perberesit per 1 rolè (5-6 persona)

•500gr mish te grire viçi
•1 qepe te madhe
•2 veze
•galete
•majdanoz i grire holle
•kripe
•piper
•mbushja sipas deshires

Pergatitja

Fillimisht, grijme qepen ne mikser dhe ia shtojme mishit te grire bashke me vezet, kripen, piperin dhe majdanozin duke i perziere shume mire me dore. Ne kete faze masa rezulton pak e ujeshme, prandaj shtojme galete aq sa te perftojme nje perberje homogjene dhe kompakte (mund te nevojiten nga 5 deri ne 10 luge).

Ne tavolinen e punes, vendosim nje leter furre ne forme drejtkendore dhe shtrojme mbi te masen me mish te grire duke u munduar ti japim te njejten forme me lartesi rreth 2 cm. Ne mes vendosim mbushjen dhe me ndihmen e letres se furres e rrotullojme mishin duke formuar nje rolè, anet e se ciles i ngjisim mire me dore. E mbeshtjellim rolène me letren e furres dhe e vendosim ne tave me palosjen nga poshte. E çpojme ne disa vende me pirun ne menyre qe te mos çahet gjate pjekjes dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per 30-40 minuta.

E leme rreth 15 minuta ne temperature ambjenti ne menyre qe masa te lidhet, i heqim letren e mbeshtjelljes dhe e servirim te prere ne feta./tryeza.org/

Niveli i vështirësisë
Mesatar   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.

Na ndiqni
Shfleto artikuj te tjere per: GATIM
Postuar nga: a.k
ikub #:
1202150019
Reklame


Reklame
Oscal


Reklame
DGA_BigBrother9