Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te sherojme dhimbjen e fytit?
 
Shperndaje
ikub#: 1202220118
Infeksionet e gojës dhe te fytit, dhimbja e fytit, te folurit ose gëlltitja e vështirësuar, janë te shpeshta ne ketë stine te vitit.

dhimbja e fytit

 

Shkaku  i zakonshëm  është virusi ose bakteri edhe pse irritomi i fytit  po ashtu mund te jete i shkaktuar nga pirja e duhanit, ajri i thate ose reaksioni alergjik.


Çfarë mund te bëni nëse e keni te pezmatuar fytin?
 Për lehtësim te shpejte dhe efikas provoni me ilaçin e vjetër, ujin e njelmët. Kripa ndikon si antisektip i bute. Hidhni  një gjysme  luge  kripe  ne një gote   te ngrohte, shpëlajeni  fytin dhe nxirreni nga goja. Përsëriteni deri ne katër here ne  dite. Fytin  mund ta shpëlani  edhe me sode bikarboni dhe ujë. Vini një ene me ujë ne kalorifer ose blini një lageshtues te ajrit.  Lagështia  ne ajër  do t’ju  ndihmoje qe fyti mos te jete shume i thate. Nëse nuk keni lageshtues, atëherë vëreni  një tas me uji mbi kalorifer çdo nate. Ndaleni cigaren.  Tymi i cigares është shume irritues për mukozën e fytit.


2. Merrni frymi përmes hundës dhe përmes gojës. Kjo është mënyre natyrale qe te lagështoni ajrin qe e thithni.  Nëse keni shpesh probleme me fytin e pezmatuar. Bli furçe te re për dhembet. Bakteret qe grumbullohen ne furçe, mund t’ju infektojnë  përsëri. Forcojeni sistemin e imunitetit gjate sezonit te ftohjeve dhe gripit me vitamina, bime shëruese dhe ushqim i duhur.


3. Vitamina C dhe E. Mineralet si zinku dhe magnezi, hudhra, xhenxhefil dhe kërpudhat  janë vetëm disa nga zgjidhjet qe i keni ne dispozicion. Ka shume  kohe qe mjalti përdoret si ilaç për fytin e pezmatuar. Ka veçori antibakteriale dhe kjo mund te ndihmoje te shpejtoni  shërimin. Po ashtu  e nxjerr ujin nga indet dhe  me ketë gjë reduktohen enjtet. Shtojeni mjaltin ne një filxhan te ujit te nxehte ose te çajit bimor.


4.
Limonada e nxehte me mjaltë po ashtu mund te lehtësoje dhimbjen. Kombinimi i lëngut një gjysme limoni me  ujë te nxehte. Merrni vitaminat C. Pavarësisht a është dhimbje fyti e shkaktuar  me  ftohje, grip apo pezmatime me qelb, kjo vitamine do ta ndihmoje te forcohet sistemi i imunitetit dhe te  përmirësohet lufta ndaj infeksioneve. Rchinacea ka veçori antibakteriale dhe antivirusale, te cilat do e përshpejtoje shërimin.


5. Hudhra gjithashtu është aleat i fuqishëm ne lufte me infeksionet. Hudhra e thare ka veçori te fuqishme  antibakteriale dhe antiseptike.
 Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per:

loading...


emanuel kovaci   Para 3 muajsh     
Kam qe 3 dite qe me djeg dhe me dhemb shume futi. Ka lexuar per ujin e ngrohte me kripe. A mind te kete aftesi kuruese kjo???
Kaltrina   Para 3 muajsh     
Pershendetje , un jam kaltrina kam shpesh te enjutur te fytit por nuk di se qfar kam .Ju lutem.nese kam ndonje gje tremoni ?
sabri   Para 8 muajsh     
Pershendetje,une ju kisha tregue se edhe ( uji i dudave eshte shume shëruese ) dhimbje.
fytit, kepurdha,infekcione,dhe perdoret gjdo 2 ore nga 1-luge qaji pase disa dite do vie
efekti.ne qoftse nuk ndihmon se paku pengesa ska prej saj qe e perdore.po ashtu edhe nji, edhe Mjalta e Bletes,1,luge druri apo plastik 45 min para buke menxhese.ju-flm
ju dëshiroje dikushe te kete dobi-shërim te plot nga thelsia e zemres-flm-Suedi
Floria   Para 9 muajsh     
Pershendetje , une kam shpesh te enjutur te fytit dhe nuk di se qfar kam mendoj qe fyti im eshte i ndieshem por nqofse kam ndonje qe me trego te lutem?!
Aldi   Para 9 muajsh     
Kam djegje fyti pergjat 2 muajsh kam mar ilace prap skam permirsim mund tmndimoj ndonjeri
sabri   Para 9 muajsh     
pershendetje, une sod rastsishte lexova se edhe UTHLLA E MOLES TE EGER eshte e mir
per 10 smuja tjera, si shperlarja gojes gjdo mengjeze etj etj, ma shume lexoni vet, do kuptoni ma mire ju-flm nga-suedia
Ndrec   Para 10 muajsh     
Vajza ime 7vjeqe here pas here ka bajame si mund ti kuroj
Ndrec   Para 10 muajsh     
Vajza ime 7vjeqe here pas here ka bajame si mund ti kuroj
Dr.Artan Elezi   Para 10 muajsh     
Pershendetje do iu rekomandoja qe mos perdornit antibiotike pa rekomandimin e mjekut por dhe per duhanpiresit/set do iu rekomandoja qe gjate kohes q jan me dhimbje fyti mos e pijne ate. Do iu rekomandoja te blinit furce te re per dhembet sepse furca e dhembeve permban mikroorganizma te cilet degjenerojne ne dhimbje fyti. Sexi oral esht nje faktor risku te cilin duhet ta shmangni kur keni dhimbje fyti. Per info shtese kontaktoni tek email. Faleminderit!
Greta   Para 15 muajsh     
Ku mund te pres pergjigje ju lutem
Greta   Para 15 muajsh     
Kam gjith kete vit qe me dhembin gryket nje jav me antibiotik nje jav pushim javes tjeter fillojn prap ju lutem me thoni dicka se dhe ne kete moment qe shkruaj me dhimbje jam dhe me rendojne
Rei   Para 15 muajsh     
Kam dhimbje fyi
Linda:   Para 16 muajsh     
Pershendetje te gjitheve. Do ju preferoja te perdorni uthull molle me mjalt. Keto te dyja se bashku e bejn fytin te ndihet qdo her mire kur pihet qdo mbremje nga nje luge gjelle. Uroje te sheroheni
Flandra    Para 17 muajsh     
Une jam Flandra .Mua shum shpesh me skuqet fyti dhe me behet gjuha e bardh qe kam temperatur te lart por e gjith temperatura me vjen nga fyti nuk di se qfar te bej . Ju lutmi mund te me tregoni se si mund ta sheroj.
Arjeta   Para 18 muajsh     
Pershendetje, edhe une kam probleme me dhimbje te fytit, Kam perdorur pika si dhe tabletta per dhimbje te fytit, por nuk me kan ndihmuar, tani done provoj receptin qe lexova me kripe, uroj te kete ndikim. Sherim te shpejte te gjitheve!!
sevdije    Para 18 muajsh     
Uji me krip,ose lengu qepes te shperlajet mir fyti
qlirim   Para 21 muajsh     
Une i kam bajamet ne fyt dhe a mund te me thoni se si mund ti heq ato ne kushte shtepie pa i operuar.
ardi   Para 23 muajsh     
pershendetje jam ardi, per dhimbje te fytit ju rekomandoj vetem uje me krip eshte gjeja e duhur
vlora    Para 26 muajsh     
Une po ashtu jam shum keq nga fyti qdo here po me dhemb dhe me rrin i skuqun perpara me ka ndihmu shum uji me krip tash hiq spo me ndihmon ju lutem a keni pas ju dikush kesi rasti dhe a jeni sheru une jam ba vesves sepse po mendoj kam ndonje smundje te rend ne fyt
linda   Para 36 muajsh     
Edhe une kam pas shum dhimbje dhe djegje te fytit asnje medikament nuk me ka ndihmu sa uji me krip ,,, merrne nje got uj dhe hidhni nje lug kryp e tundeni mir dhe e shperlani gojen deri ne fyt ,, mua per vete me ka ndihmu shum
gazi    Para 38 muajsh     
Pershendetje jam gazi kam shpesh here dhimbje fyti pothuajse me rrin gjithmone I kuq dhe kam shume gelbaze
xhulja   Para 42 muajsh     
pershendetje jam xhulja.mua me dhemb shum fyti .ndonje here me behet gjuha bardh dhe nuk mund ta kaloj ushqimin.ndonje here me behen bajamet me myk.a mund te me ndihmosh?
Medina   Para 48 muajsh     
Une jam njejt sikurse Linda qfare me rekomandoni
drita   Para 49 muajsh     
Përshëndetje Jam Drita ! Mua shum shpesh me ka ndodhur te kem dhimbje fyti dhe jam shum e kenaqur qe ne kete faqe me treguat
Erblina   Para 50 muajsh     
Përshëndetje Jam Erblina ! Mua gati shpesh me shterret zëri shpesh dhe kam dhimbje ne fyt por jam edhe e pezmatuar ne fyt si te kendoj me ze te lart me shterret zeri ose si te bertas ? ju lutem me tregoni. Ju Faleminderit :)
linda   Para 53 muajsh     
Mua me ndodh shum here kur peshtymen time nuk muj me perbi gati me ndalet fryma por nuk e di arsyjen nese munet mem trgu ndokush
fation   Para 54 muajsh     
flm per keshillat por un kam 2 dit qe me vjen ushqimi per te dal por me eshte larguar paksa por kam djegje te futit deri ne gjoks qfar me keshilloni te perdor ne kte rast
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved