0 0
 
Si te sherojme dhimbjen e fytit?
Infeksionet e gojës dhe te fytit, dhimbja e fytit, te folurit ose gëlltitja e vështirësuar, janë te shpeshta ne ketë stine te vitit.
Instruksione

dhimbja e fytit

 

Shkaku  i zakonshëm  është virusi ose bakteri edhe pse irritomi i fytit  po ashtu mund te jete i shkaktuar nga pirja e duhanit, ajri i thate ose reaksioni alergjik.


Çfarë mund te bëni nëse e keni te pezmatuar fytin?
 Për lehtësim te shpejte dhe efikas provoni me ilaçin e vjetër, ujin e njelmët. Kripa ndikon si antisektip i bute. Hidhni  një gjysme  luge  kripe  ne një gote   te ngrohte, shpëlajeni  fytin dhe nxirreni nga goja. Përsëriteni deri ne katër here ne  dite. Fytin  mund ta shpëlani  edhe me sode bikarboni dhe ujë. Vini një ene me ujë ne kalorifer ose blini një lageshtues te ajrit.  Lagështia  ne ajër  do t’ju  ndihmoje qe fyti mos te jete shume i thate. Nëse nuk keni lageshtues, atëherë vëreni  një tas me uji mbi kalorifer çdo nate. Ndaleni cigaren.  Tymi i cigares është shume irritues për mukozën e fytit.


2. Merrni frymi përmes hundës dhe përmes gojës. Kjo është mënyre natyrale qe te lagështoni ajrin qe e thithni.  Nëse keni shpesh probleme me fytin e pezmatuar. Bli furçe te re për dhembet. Bakteret qe grumbullohen ne furçe, mund t’ju infektojnë  përsëri. Forcojeni sistemin e imunitetit gjate sezonit te ftohjeve dhe gripit me vitamina, bime shëruese dhe ushqim i duhur.


3. Vitamina C dhe E. Mineralet si zinku dhe magnezi, hudhra, xhenxhefil dhe kërpudhat  janë vetëm disa nga zgjidhjet qe i keni ne dispozicion. Ka shume  kohe qe mjalti përdoret si ilaç për fytin e pezmatuar. Ka veçori antibakteriale dhe kjo mund te ndihmoje te shpejtoni  shërimin. Po ashtu  e nxjerr ujin nga indet dhe  me ketë gjë reduktohen enjtet. Shtojeni mjaltin ne një filxhan te ujit te nxehte ose te çajit bimor.


4.
Limonada e nxehte me mjaltë po ashtu mund te lehtësoje dhimbjen. Kombinimi i lëngut një gjysme limoni me  ujë te nxehte. Merrni vitaminat C. Pavarësisht a është dhimbje fyti e shkaktuar  me  ftohje, grip apo pezmatime me qelb, kjo vitamine do ta ndihmoje te forcohet sistemi i imunitetit dhe te  përmirësohet lufta ndaj infeksioneve. Rchinacea ka veçori antibakteriale dhe antivirusale, te cilat do e përshpejtoje shërimin.


5. Hudhra gjithashtu është aleat i fuqishëm ne lufte me infeksionet. Hudhra e thare ka veçori te fuqishme  antibakteriale dhe antiseptike.
 khoxha
Niveli i Veshtiresise: Elementar


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
linda
Para 7 muajsh  
  
Edhe une kam pas shum dhimbje dhe djegje te fytit asnje medikament nuk me ka ndihmu sa uji me krip ,,, merrne nje got uj dhe hidhni nje lug kryp e tundeni mir dhe e shperlani gojen deri ne fyt ,, mua per vete me ka ndihmu shum
 
gazi
Para 8 muajsh  
  
Pershendetje jam gazi kam shpesh here dhimbje fyti pothuajse me rrin gjithmone I kuq dhe kam shume gelbaze
 
xhulja
Para 13 muajsh  
  
pershendetje jam xhulja.mua me dhemb shum fyti .ndonje here me behet gjuha bardh dhe nuk mund ta kaloj ushqimin.ndonje here me behen bajamet me myk.a mund te me ndihmosh?
 
Medina
Para 19 muajsh  
  
Une jam njejt sikurse Linda qfare me rekomandoni
 
drita
Para 19 muajsh  
  
Përshëndetje Jam Drita ! Mua shum shpesh me ka ndodhur te kem dhimbje fyti dhe jam shum e kenaqur qe ne kete faqe me treguat
 
Erblina
Para 20 muajsh  
  
Përshëndetje Jam Erblina ! Mua gati shpesh me shterret zëri shpesh dhe kam dhimbje ne fyt por jam edhe e pezmatuar ne fyt si te kendoj me ze te lart me shterret zeri ose si te bertas ? ju lutem me tregoni. Ju Faleminderit :)
 
linda
Para 24 muajsh  
  
Mua me ndodh shum here kur peshtymen time nuk muj me perbi gati me ndalet fryma por nuk e di arsyjen nese munet mem trgu ndokush
 
fation
Para 25 muajsh  
  
flm per keshillat por un kam 2 dit qe me vjen ushqimi per te dal por me eshte larguar paksa por kam djegje te futit deri ne gjoks qfar me keshilloni te perdor ne kte rast
 Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: khoxha
ikub #:
1202220118


Argetohu Gjej
ebuy
Jeta e perditshme Te nevojshme


Reklame


Reklame
Hako_0317
Reklame
spitaliamerikan


Reklame
Euromedica_120x300