Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te kemi nje buzeqeshje te bukur?
 
Shperndaje
ikub#: 1202230048
Ka disa buzeqeshje qe lene shenje! Per shembull mendoni per Julia Roberts, nuk ka asnje burre ose grua qe mund t'i rezistoje bukurise se atyre buzeve qe hapin siparin e atyre dhembeve te bukur e te bardhe.

cura-dei-dentiKa disa buzeqeshje qe lene shenje! Per shembull mendoni per Julia Roberts, nuk ka asnje burre ose grua qe mund t'i rezistoje bukurise se atyre buzeve qe hapin siparin e atyre dhembeve te bukur e te bardhe.

Bukuria dhe kujdesi i dhembeve tane jane nje aspekt shume i rendesishem i bukurise tone, dhembet pak te kuruar, te verdhe, mund te ndikojne menyren tone se si dukemi tek te tjeret.

Duhani, vera dhe ushqimet e tjera jane armiqte e perditshem te dhembeve tane dhe per pasoje duhet te luftohet cdo dite.

Pervecese nje pastrimi te plote dhe vizita periodike te pakten cdo gjashte muaj, mund te kujdesemi per bardhesine e dhembeve tane me vemendje te vogla te perditshme. Ja cilat jane ato!

Furca e dhembeve, filli dentar, shplaresi, duhet te perdoren te paketn dy here ne dite. Praktikimi pas cdo vakti do te ishte ideal.

Ushqimi

Ka ushqime qe ndikojne tek dhembet tane me shume se te tjeret: kafeja, coca-cola, por edhe ushqimet dhe pijet me ngjyre si vera e kuqe, e keshtu me rradhe. Duhet te perpiqemi te mos abuzojme me keto dhe t’i pastrojme dhembet sa me shpejt.

Jo duhanit

Eshte shkaktari i pare i zverdhjes se dhembeve, nje arsye e mire per te mos pire duhan.

Alternativa te mira mes nje furce dhe te tjerave

Camcakizet kufizojne shfaqjen e pllakave dhe karies duke e bere buzeqeshjen me te paster dhe te fresket. Pertypini disa here ne dite nese eshte e mundur.

Limoni

Disa here ne muaj, per te pastruar thellesisht dhembet tane, shtrydhim nje limon dhe e perdorimin ne vend te pastes se dhembeve. Duhet te tregohemi te kujdesshem per te mos abuzuar me ate, agrumet kane nje efekt te fuqishem gerryes dhe mund te demtojne dhembet per nje periudhe te gjate kohe. Edhe lekura e portokallit eshte nje zbardhues i shkelqyer natyral.

Soda e bukes

Soda e bukes ose bikarbonati eshte nje nga aleatet me te mire te buzeqeshjes, perzieni me uje dhe dhe e kalojme ate neper dhembe me furce ose me gisht, rezultat i garantuar./infoalbania/Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: DHIMBJE ZBARDHJE

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved