Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te luftoni djersitjen e tepruar
 
Shperndaje
ikub#: 1203080114
Një problem i shumë personave është djersitja e tepruar, gjë që dallohet sidomos në pjesën e sqetullave, ku mund t’ju lërë shenja nëpër këmisha e bluza, duke iu vënë shpesh në siklet. Kjo pasi përfshiheni edhe nga era jo e këndshme. Po si luftohet? Ja sesi:

djersitjeTeprim1.Në radhë të parë duhet të laheni shpesh, me një sapun sa më të mirë dhe me ujë të nxehtë. Kjo veç pastërtisë, sjell edhe përfitime të tjera, pasi nëse trupi është i nxehur në rast klime me temperatura të larta, do të keni edhe më pak djersitje.

2.Këshillohet edhe depilmi i sqetullave, pasi qimet mbajnë bakterë, të përgjegjshëm për aromën e keqe. Pastaj, zotërimi i një lëkure të butë do të të ndihmojë të aplikosh produkte specifike, si deodorantë, apo anti-djersë. Me këto është mirë të mos abuzohet, sepse s’i bën mirë lëkurës që t’i bllokohen pjesët e “ajrosjes”.
3.Duhet pasur kujdes edhe me atë që hahet, apo pihet. Konsumo mish të kuq, djathra, duke shmangur të skuqurat dhe alkoolin. Mos ha brumëra në mënyrë të tepruar (zotëron sheqer dhe prodhon kalori), por konsumo sasi të madhe uji, sipas temperaturës së ambientit.


Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: DJERSE

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved