Si te pergatisim petulla qe nuk pijne aspak vaj? - Content, Beje Vete - ikub.al
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese   |  Time.al
 
 
Si te pergatisim petulla qe nuk pijne aspak vaj?
 
Shperndaje
ikub#: 1204040171

imagesPerberesit:
1 liter qumesht te vaket,
4-5 veze,
gjysem luge te gjelles kripe gjysem sheqer,
1 luge gjelle maja buke pluhur ose 2 qese te vogla,
pak vaj,
2 peciva, (baking powder)
miell sa eshte e nevojshme.
Nese duam te pergatisim me pak petulla, perdorim gjysmen e masave ose cerekun.
Pergatitja :
Zejme brumin duke hedhur perberesit me rradhe. Hedhim majane bashke me sheqerin, mielli ne fund bashke me peciven .Bejme nje brume me te bute se te byrekut dhe e leme te vije .Per nje rezultat me te mire mundemi brumin ta perziejme here pas here .Ne fund kur ka ardhur brumi mjaftueshem e hapim mbi tavoline te sperkatur me miell. Hapim nje pete ne trashesi 1 cm dhe i prejme ne forma me gote rrumbullak ose me thike katrore.Ne nje ene te thelle hedhim shume vaj se petullat fryhen me mire nuk duhet te prekin ne ene.Vaji sigurisht i nxehte dhe sa kemi hedhur po aq ka per te mbetur .Shijohen te ngrohta. (tryeza)

Postuar:04 Pri
 
Shfleto artikuj te tjere per: PETULLA

Ema   Para 12 muajsh     
Flm per receten
Lera   Para 18 muajsh     
Per ne qe gatuajm per her te pare. Per sa miell behet fjal pak a shum
dejana   Para 27 muajsh     
shume te bukura
gerta    Para 31 muajsh     
I pregatita keto petullat ,perdora gjysmat e masava edhe dolen mjaftushem edhe sh te mire ,vecse nuk hapa dot pete por i mora me luge ,,receta sh e mire ,urime zonjes
erisa lipo   Para 37 muajsh     
aaaaahhh ti kisha ktu
erisa   Para 37 muajsh     
shum e thjeshte
leonita   Para 39 muajsh     
duken shum te shijshme te lumshin duart.Une do t'i bej dhe ti provoj.
daniela kurti   Para 61 muajsh     
falimderit per receten jane te mira petullat
fale jush femijet po fillojne te hane gatimet e mia
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Më Të Fundit
Beje Vete
Si të zbukurojmë ambientin me qirinj
Beje Vete
7 sekretet e femrave që kanë gjithmonë duar të bukura
Beje Vete
Si të relaksoni sytë nga lodhja me këto lëvizje të thjeshta
Beje Vete
Çfarë ndodh po t'i hidhni dyshekut sodë buke

Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved