0 0
 
Si te pergatisim petulla qe nuk pijne aspak vaj?
Receta
Instruksione

imagesPerberesit:
1 liter qumesht te vaket,
4-5 veze,
gjysem luge te gjelles kripe gjysem sheqer,
1 luge gjelle maja buke pluhur ose 2 qese te vogla,
pak vaj,
2 peciva, (baking powder)
miell sa eshte e nevojshme.
Nese duam te pergatisim me pak petulla, perdorim gjysmen e masave ose cerekun.
Pergatitja :
Zejme brumin duke hedhur perberesit me rradhe. Hedhim majane bashke me sheqerin, mielli ne fund bashke me peciven .Bejme nje brume me te bute se te byrekut dhe e leme te vije .Per nje rezultat me te mire mundemi brumin ta perziejme here pas here .Ne fund kur ka ardhur brumi mjaftueshem e hapim mbi tavoline te sperkatur me miell. Hapim nje pete ne trashesi 1 cm dhe i prejme ne forma me gote rrumbullak ose me thike katrore.Ne nje ene te thelle hedhim shume vaj se petullat fryhen me mire nuk duhet te prekin ne ene.Vaji sigurisht i nxehte dhe sa kemi hedhur po aq ka per te mbetur .Shijohen te ngrohta. (tryeza)jeta12
Niveli i Veshtiresise: E paspecifikuar


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
dejana
Para 22 ditesh  
  
shume te bukura
 
gerta
Para 4 muajsh  
  
I pregatita keto petullat ,perdora gjysmat e masava edhe dolen mjaftushem edhe sh te mire ,vecse nuk hapa dot pete por i mora me luge ,,receta sh e mire ,urime zonjes
 
erisa lipo
Para 11 muajsh  
  
aaaaahhh ti kisha ktu
 
erisa
Para 11 muajsh  
  
shum e thjeshte
 
leonita
Para 13 muajsh  
  
duken shum te shijshme te lumshin duart.Une do t'i bej dhe ti provoj.
 
daniela kurti
Para 35 muajsh  
  
falimderit per receten jane te mira petullat
fale jush femijet po fillojne te hane gatimet e mia
 Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: jeta12
ikub #:
PETULLA
1204040171


Argetohu Gjej
katalogu
Jeta e perditshme Te nevojshme


Reklame


Reklame
Hako_0317
Reklame
spitaliamerikan


Reklame
Euromedica_120x300