Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te perzgjedhim llampat per ne shtepi?
 
Shperndaje
ikub#: 1204260131
Llampat per ne shtepi

uid_12ff9328f17Kur projektoni  dekorimin e shtepise tuaj, ndricimi I disa dhomave  duhet te zere nje vend te rendesishem ne vendimit qe merrni. Nga opsionet e ndryshme qe tregu  te sjell ne dispozicion, duhet te perzgjidhni dicka qe shkon me tutje se shija estetike, qe te jene te pershtatshme per qarkullimin elekrik te shtepise tuaj  dhe structures se abientit. Ekzistojne shume zgjidhje nga me te thjeshtat dhe funksionale nga me te sofistikuarat: ne raste si keto, do te jete nevojshme te keshilloheni me nje elektricist perpara se ta instaloni ; nje lloj llampe e cila duhet te jete qe qarkullimi elektrik te jete ne gjendje ta ushqej.
Mundohuni te mos e mbingarkoni sistemin elektrik duke perdorur llampa me nje fuqi te tepert sepse mund te shkaktoj demtime ne sistemi elektrik te shtepise.
Kohet llampadareve unik , qe vendoseshin ne mes te dhomes kane mbaruar prej kohesh, tani keni se cfare te zgjidhni nga llampat standarte duke I pare ne modelet e tyre origjjinale deri tek llampat me drite dielli qe jane te gjendje te japin nje tip ndricimi te bardhe dhe shkelqyes shume me pak me te lodhshme per syte.


Kini parasysh qe llampat me te perdorura jane ato inkadeshente: ngjyrat e saj shume te mira por per fat te keq kane nje eficence ndricimi te ulet.

Ndersa llampat halogjene edhe pse kane dimensioned e vogla, kane nje efikasitet me te larte  se llampat inkandeshente. Ato mund te durojne rreth 2000 ore, por per fat te keq kushtojne me shume.


Ndersa llampat fluoreshente kane nje efikasitet ndricmerie shume me te ngritue dhe mund te durojne 10.000 ore, per fat te keq ato kane permasa shume te medhaja dhe kane nevoje per disa instrumente per tu ndezur. Ato jane te pershtatshme ne vende , ku duhet te rrini te ndezura per nje kohe te gjate.ventouris


Postuar: 26 Pri
 
Shfleto artikuj te tjere per: SHTEPI

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved