Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te luftojme celulitin me ane te bimeve?
 
Shperndaje
ikub#: 1205090142
Celuliti dhe bimet

uid_130654719c4Fizioterapia eshte ajo terapi qe parashikon perdorimin e bimeve ose perberes te bimes per tu kuruar nga semundjet ose per mbajtjen e mire te shendetit. Me ardhjen e vapes eshte e rendesishme qe te hidratojme organizmin dhe te eliminojme toksinat , mbi te gjitha kur obiektivi eshte te dobesohesh  ose "te c'fryhesh" dhe te parandalohet celuliti.

Midis fizioterapisteve qe ndihmojne te humbisni peshe  gjejme betulen,shtogun, cajin jeshil dhe luleradhiqe.

Gjethet betules ( lloj peme) permbajne disa substanca qe veprojne ne menyre diuretike dhe arrijne te heqni depozitat e lengjeve dhe yndyrnave .Eshte e keshillueshme , te hidhni dy gjethe te kesaj bime ne nje gote me uje te nxehte dhe ta lini ashtu per 10 minuta. Mund te perdoren disa pako per tu vendosur drekte ne zonat ku keni celulitin.

Nje tjeter bime qe ju ndihmon te gjeni nje siluete perfekte eshte shtogu qe permban shume flavonoide me fuqi antioksiduese. E pasur me minerale dhe te ndihmon gjithashtu ne eliminimin e lengjeve.Keshillohet te pihen 3 gota ne dite shtogut.

Luleradhiqe  konsiderohet shpesh  nje bime qe nuk ben , por eshte nje bime shuem hidratuese. Ajo si fillim e ndihmon shume melcine dhe eliminon ujerat toksike . Rrenjet e luleradhiqeve jane pak te hidhura, per te kete keshillohet te aromatizohet perberja me dicka te embel.

Caji jeshil permban , bioflanoide dhe antioksidant te tjere. Ajo pershpejton metabolizmin e qelizave duke eliminuar lengjet.Caji jeshil ka efekte mbrojtese ne enet e gjakut.ventouris


Postuar: 09 Maj
 
Shfleto artikuj te tjere per:

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved