Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te kontrolloni nervozitetin dhe te merrni jetën me optimizëm?
 
Shperndaje
ikub#: 1205240112
Nervoziteti është i pa kontrollueshme...

rabbiaNervoziteti është i pa kontrollueshme   ose  ato dëme qe i shkaktoni i njerëzve qe na ju rrinë afër, por mund te sjelli probleme dhe me punën ,me shëndetin dhe me lidhjen shoqërore.
Ja si duhet ta kontrolloni nervozitetin  dhe ta merrni  jetën me optimizëm:

  • Te nevrikoseni ne pune, per shembull , mund te përkeqësoj gjerat, te rrisi  dhe zhgënjimin dhe te influencoje dhe ne kapacitetin e punes sepse mund te shkaktoj bllokime.
  • Por dhe shëndeti mund ta ndjej  kete gje.  Ataku i nervozitetit  mund te shkaktojne probleme ne zemer : rrit presionin e gjakut, tensionin muskulore, frekuencen kardiake dhe te frymëmarrjes. Kur nevrikosemi dhe adrenalina ecen me sasi te medha .
  • Nervoziteti mund te vendosi ne rrezik dhe lidhjet shoqerore : shpesh turpërohemi nga nje atak zemërimi. Rezultati do te jete nje sjellje   qe zvogëlon mundesine e bashkëveprimit.

Por a mund te merret jeta me optimizëm ose  me buzëqeshje ? Ja disa këshilla :

  • Nese nje person  i relaksuar mund te arrij maksimumin e avantazheve nga situatat dhe te rrisi mundesine e suksesit. Atehere me mire mos u panikoni  shume nga ankthi dhe nga nervozizmi.
  • Te shikoni problemin nga nje pike kendveshtrim te trishtueshme nuk ndihmon te zgjidhni . Me mire ta shikoni nga te gjitha kendet derisa te gjeni anen e mire.
  • Me mire ta tregoni veten ashtu sic jeni , me defektet dhe virtyt . Ndonjehere te ulni mburojat , sepse ju ndihmon.
  • Per te qeshur me te tjeret duhet te mesoni te qeshni per veten tuaj , per limitet tuaja dhe per jeten. Vetem keshtu mund te arrini te rrisni shtyrjen per te evoluar , per tu bere me te mire.
  • Eshte me  mire te gjeni  alternativat pozitive. Mendja jone eshte e influencuar nga ajo cfare mendojme prandaj kur ndodh dicka jo e kënaqshme, duhet te mundoheni te mendoni menjehere per nje situate pozitive ne menyre qe kjo e fundit t’ju bej te qeshni.


Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per:

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved