Si te veprojme kur ju pickojne mushkonjat apo ndonje insekt tjeter?
Ju pickoi mushkonja apo tjetër insekt?-
Shperndaje
 
0
0
Instruksione

pickimi i mushkonjes
1-    Vini sipër vendit te pickuar paste dhembesh,qe te kaloje kruaja.
2-    2-Ose ngjyeni një kruajtëse veshi)ne lëng limoni e lyeni vendin e pickuar.
3- E spërkasni vendin me pak llak.
4- Vini sipër pickimit sapun jeshil ose sapun Marseje(Masalia), apo çdo lloj tjetër sapuni ,por me ketë te fundit rezultati s është shume i mire
5-Mos e kruani vendin e pickuar, por vini sipër kompresa me ujë shume  te ftohte ose 1 letër me çaj (qe zhytet) te lagur.
6- Nëse bebet i pickon mushkonja, vini mbi shenjen e kuqe te pickimit një letër çaji qe e zhysni ne ujë te nxehte . KUJDES mos digjni lëkuren e fëmijës
7- Mund te vini edhe majdanoz te freskët te pickimi ,duke e fërkuar,e lini vendin te zbuluar 45'
1-Nëse ju ka pickuar bleta , fërkojeni vendin e pickuar me 1/2 qepe për 10'-15'.
2- Nëse  ju ka pickuar bleta ose grerëza ,merrni 1 aspirine , e shkrini ne pak ujë e ketë mase vëreni te pickimi
Nëse  ju rrethojnë grerëzat aty ku banoni,i largoni ne mënyre ekologjike. Shtypni ne gudhi ose me çekan karafila(qe hedhim ne ëmbëlsira)dhe i vini ne një tas. Ato s'e durojnë dot ketë arome e largohen
 

Niveli i vështirësisë
Elementar   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.

Na ndiqni
Shfleto artikuj te tjere per: MUSHKONJA
Postuar nga: khoxha
ikub #:
1206180126
Reklame


Reklame
Oscal


Reklame
DGA_BigBrother9