marketkonekt
0 0
2
 

Si te pergatisni brumin per pica?

nga jeta12

Receta

Instruksione
Niveli i Veshtiresise: E paspecifikuar

P1010959PizzaBrumi për pica është një nga ato përgatitjet bazë me të cilat mund të përgatisim çdo lloj pice, tamam siç i shijojmë në piceri.


Përbërësit

    1 kg miell
    6-7 lugë vaj ulliri
    kripë
    50 gr maja birre
    2 lugë sheqer
    10-15 gr kripë
    ujë

Përgatitja

Në një gotë hedhim majanë e birrës dhe sheqerin, i shkrijmë me pak ujë të vakët. Në një enë të madhe hedhim miellin e në mes të tij shtojmë gotën me ujë e majanë e shkrirë. I trazojmë mirë. Në një gotë tjetër hedhim kripë, vaj ulliri dhe pak ujë të vakët, i trazojmë mirë derisa të shkrihet kripa. E bashkojmë edhe këtë me miellin. Fillojmë të zëmë brumin. Shtojmë akoma ujë nëse është e nevojshme. Vazhdojmë të ngjeshim brumin me dorë derisa të kemi arritur një masë homogjene. Mund ta vazhdojmë këtë proçes mbi dërrasën e punës. Më pas e vendosim përsëri në enë dhe e mbulojmë me një pecetë të pastër. E lemë në këtë mënyrë përreth dy orë. Duhet të kemi kujdes që enën mos ta lemë në korrent ajri. Pasi kanë kaluar rreth dy orë do të shohim se masa e brumit është dyfishuar. Tashmë brumi është gati për tu hapur e për të bërë picën. Mund ta mbushim me përbërësit që dëshirojmë./

Çfare ju duhet

Keshilla dhe Kujdes!clubfmradio


Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: jeta12
Lexuar: ikub #:
 2
PICA
 8.087 1206190117

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
icca
Para 49 ditesh  
  
Is good kooking
     
joanao
Para 49 ditesh  
  
Ky artikull eshte perfekt vetem se eshte pa shpjegime te metejshme
     


| Shto tek te Preferuarat
Argetohu Gjej
Jeta e perditshme Te nevojshme


alpet

GlobeAlbania