Si te pergatisni brumin per pica?
Receta
Shperndaje
 
0
0
Spitali Amerikan
Instruksione

P1010959PizzaBrumi për pica është një nga ato përgatitjet bazë me të cilat mund të përgatisim çdo lloj pice, tamam siç i shijojmë në piceri.


Përbërësit

    1 kg miell
    6-7 lugë vaj ulliri
    kripë
    50 gr maja birre
    2 lugë sheqer
    10-15 gr kripë
    ujë

Përgatitja

Në një gotë hedhim majanë e birrës dhe sheqerin, i shkrijmë me pak ujë të vakët. Në një enë të madhe hedhim miellin e në mes të tij shtojmë gotën me ujë e majanë e shkrirë. I trazojmë mirë. Në një gotë tjetër hedhim kripë, vaj ulliri dhe pak ujë të vakët, i trazojmë mirë derisa të shkrihet kripa. E bashkojmë edhe këtë me miellin. Fillojmë të zëmë brumin. Shtojmë akoma ujë nëse është e nevojshme. Vazhdojmë të ngjeshim brumin me dorë derisa të kemi arritur një masë homogjene. Mund ta vazhdojmë këtë proçes mbi dërrasën e punës. Më pas e vendosim përsëri në enë dhe e mbulojmë me një pecetë të pastër. E lemë në këtë mënyrë përreth dy orë. Duhet të kemi kujdes që enën mos ta lemë në korrent ajri. Pasi kanë kaluar rreth dy orë do të shohim se masa e brumit është dyfishuar. Tashmë brumi është gati për tu hapur e për të bërë picën. Mund ta mbushim me përbërësit që dëshirojmë./

Niveli i vështirësisë
Mesatar   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
silda
Para 9 muajsh  
  
nice and delicios
 
icca
Para 26 muajsh  
  
Is good kooking
 
joanao
Para 26 muajsh  
  
Ky artikull eshte perfekt vetem se eshte pa shpjegime te metejshme
 

Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: jeta12
ikub #:
PICA
1206190117

Reklame
Raiffeisen


Reklame
Allweb
Reklame
inTV