Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te largoni ngercet e kembeve me ane te ushqimit te duhur?
 
Shperndaje
ikub#: 1208200051
Ja si te largoni ngercet duke konsumuar ushqimet e duhura.

Shkas potencial i ngërçeve në muskuj mund të jetë ushqimi joadekuat, mungesa e hidratimit të organizmit.

Nëse e ndjeni veten të plogësht dhe nën depresion, se ndjeni mundim dhe vjellje, atëherë kemi të bëjmë me mungesën e magnezit. Deri tek një deficit i tillë mund të vjen edhe shkaku i përdorimit të tepërt të alkoolit dhe ushqimit jo të shëndoshë.

Për të mos ndjerë mungesën e magnezit, konsumoni perime me gjethe të gjelbra, fara, ujë mineral dhe mish peshku. me asht. Krahas magnezit keni nevojë edhe për kalium, kalcium dhe natrium, që do t’i kompensoni, duke konsumuar banane, prodhime të qumështit dhe mish peshku.

Njëri nga shkaktarët e tjerë është aktiviteti i tepruar fizik si dhe djersitja. Me këtë rast, është e nevojshme që gjatë dhe pas ushtrimeve organizmin ta furnizoni me lëngje, jo vetëm me ujë. (marre nga zhurnal.mk)Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: KEMBA NGERCI USHQIMI

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved