Si te luftojme gripin?
Simptomat e gripit janë: kolla,temperatura,dhimbje fyti,koke,veshi ethe etj.
Shperndaje
 
0
0
Instruksione


Kolla: - Eshët një reagim i shëndetshëm i organizmit . qe ndihmon sistemin e frymëmarrjes (mushkëritë) Është një simptome e bezdisur (jo sëmundje),qe mund te ketë shume  shkaqe. Nëse kolla shoqërohet me dhimbje gryke,veshi, koke, presion ne sinuset (hapësira kockëmadhe pranë hundës) etj ,drejtohuni te mjeku.


Largojuni vendeve me tym duhani, pluhur, smokun  ose te pa ajrosura. Largojuni kafeinës, alkoolit. Pini shume lëngje. Jo akullore, jo te ftohta. Jo ushqim shume pikant e me yndyre.
Mbani kokën mbi një ene me ujë te nxehte qe avullon.


Për gripin pendoret qepa, duke u ngrëne ose lëngu i saj. Shkrin inflamacionet dhe ul rritimin, për shkak te vit C qe përmban me shumice. Për fytin ne fillim duhen bere gargara me ujë, kripe e limon. Vret mikrobet dhe disinfekton. Te pihet çaj trëndafil i egër, çaj mente, çaj mullage. Çaji i malit- për grip me dhimbje fyti e kolle.


Kamomili - qetësuar për nervat, migrenën, ftohjen, dhimbje veshi, plage ne goje. Sa me shume vit C dhe antioksidante si: portokall ,limon,speca, kivi. Jo te skuqura,jo ëmbëlsira, jo ushqime te gatshme nga jashtë. Sa me shume supa me mish e pule si dhe perime.

Dhe ajo qe ndihmon me shume ne shërim është te menduarit pozitivisht
Pra te ushqyerit e mire,mendimi pozitiv dhe çlodhja janë bashkëluftëtare kundër gripit.

Niveli i vështirësisë
Elementar   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.

Na ndiqni
Shfleto artikuj te tjere per: GRIPI
Postuar nga: khoxha
ikub #:
1209250092
Reklame


Reklame
Abissnet


Reklame
DGA_BigBrother9