0 0
 
Si te gatuajme biskota me limon?
Keto dite fillojme te bejme biskotat e festave
Instruksione

 

Per 30 biskota duhen:


500 gr miell
200gr sheqer
100 gr gjalp ose margarine
1/2 f. caji qumesht
1/2 f. caji lekura te grira limoni (2 limona)
1 vanilje
2 veze
1 veze e rrahur me 2 l. caji uje
I zarf baking powder


--Rrahim gjalpin me sheqerin sa te behet nje mase e shkrifezuar. Shtojme 1 e nga 1 vezet, vaniljen, qumeshtin dhe lekurat e limonit. Shtojme pak e nga pak miellin qe e kemi perzjere me b. powder, duke perzjere e ngjeshur brumin. Bejme me brumin kordona me trashesi nje gisht e gjatesi 15 cm. Fillojme e i mblledhim kordonat spiral ose i bejme thjesht te rrumbullakta biskotat si ne foto. Zgjedhja eshte e juaja ! I veme ne nje tave te shtruar me leter pjekse ose te lyer me pak yndyre. I veme pak larg nga njera-tjetres qe mos te ngjiten gjate pjekjes. I pjekim ne 180 grade persfersisht 15-20 minuta ,varet nga furri. /Art&Fantazi ne Kuzhinekhoxha
Niveli i Veshtiresise: Elementar


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: khoxha
ikub #:
BISKOTA LIMONI
1212240042


Argetohu Gjej
ebuy
Jeta e perditshme Te nevojshme


Reklame


Reklame
Hako_0317
Reklame
spitaliamerikan


Reklame
Euromedica_120x300