0 0
 
Si te gatuajme kulacin e gjelit te detit?
Recete gatimi
Instruksione

Perberesit:


1 kg miell
2 filxhan kafe me vaj
1 luge e vogel sode
2 l te vogla kripe
500-600 ml uje
kripe, piper, nenexhik  (menderz) per persheshin dhe pak vaj.

Me keta perberes zeme brumin e hapim e pudrosim me miell dhe e shtrojme ne nje tave.
Pasi piqet  e nxjerrim nga tava dhe e mbulojme me nje pecete te paster qe te kulloje e te mos mos forcohet. Ne nje tenxhere skuqim lehte 2 qepe te thata me pak vaj dhe ne vazhdim hidhni dhe 250 gr te brendshme pule e te brendshmet e gjelit te prera ne copa te vogla. Shtohet lengu i pules dhe lihen te ziejne per 10minuta. Kulacin e beni ne copa te vogla dhe e hidhni ne tenxhere, gjersa te pije lengun. Pastaj persheshi hidhet ne nje piatance vihen dhe copat e gjelit siper e futen per 5 minuta  ne furre te rine te ngrohte gjersa te serviren./Art & Fantazi ne kuzhine
 khoxha
Niveli i Veshtiresise: Elementar


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: khoxha
ikub #:
1212310049


Argetohu Gjej
myikub
Jeta e perditshme Te nevojshme


Reklame


Reklame
Hako_0317
Reklame
spitaliamerikan


Reklame
Euromedica_120x300