Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te shkruani nje plan biznesi
 
Shperndaje
ikub#: 911120036
Te shkruash nje plan te mire biznesi eshte thelbesore per te filluar nje biznes te ri. Duke ndjekur hapat e me poshtme ju do te jeni ne gjendje te shkruani nje plan te sukseshem.

businessplan-main_Full1) Percaktoni tipin e pronesise te biznesit qe doni te startoni. Do te jete me bashkepronare, shoqeri aksionere apo me pronesi individuale.

2) Financimi i biznesit eshte sfida e vertete. Nese fondet nuk jane te mjaftueshme duhet te siguroni burime nga te cilat te merrni fonde. Percaktoni sa fonde do tju duhen per te startuar biznesin tuaj dhe me pas mund te perpiqeni te merni nje kredi ne banke, nga kompani kredidhenese per biznesin e vogel ose nga te trete. Nese do tju duhet te merrni kredi ne banke plani i detajuar i biznesit eshte i nevojshem.

3) E perfshire ne planin tuaj te biznesit duhet te jete edhe  gjendja financiare e biznesit nese doni te blini nje ekzistues, si dhe parashikimet dhe informacioni financiar per te filluar biznesin e ri.

4) Gjithashtu ne nje plan biznesi duhet te perfshihet dhe puna kerkimore ne lidhje me konkurentet, cmimet e tregut, statistikat e profilit ekonomik qe perfshin biznesin tuaj, furnitoret, faktoret e shitjes dhe diferencat ne lidhje me konkurentet tuaj.

5) Analiza e tregut eshte nje element kyc i planit te biznesit. Nese po konkuroni me nje produkt te ngjashem plani i biznesit duhet te tregoje pikat e forta dhe avantazhet pse produkti juaj eshte unik ne industri, qytet apo shtetin tuaj.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per:

loading...


Rrezarta    Para 65 muajsh     
Jamë në shkollen e mesme Profesionale Qk-Malishev, ku si per detyr e kemi qe secili prej neve te themeloj nje ide per biznes me te cilen kemi konkuruar ne nje projekt ku dhe jemi duke e mbajtur nje trajnim.Mirpo meqense per neve eshte nje eksperienc e re nuk jemi ne dijeni se qfar makinash duhet perdorur per perpunimin e produkteve .Ideja ime ka qen perpunimi i bimeve te malit.Ju lutem te kontaktoni me kit Add ne menyr qe t me informoni per gdo qe qe lidhet per nje biznes te sukseshem.
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved