Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te kesh dhembe te paster dhe te bardhe ?
 
Shperndaje
ikub#: 911170003
Mbaje furcen ne menyre te rehatshme ne dore Furca e dhembeve mbahet ne nje kend prej 45 ° nga kendi i dhembeve. Laji te gjithe dhembet nje e nga nje duke numeruar deri ne pese

-dhembe te bardheMe pak force, shperndani pasten ne dhembe, dhe filloni te lani dhembet ngadale, duke patur kujdes qe furcen ta levizni sipas figures ne menyre qe dhembet tuaj te lahen deri tek qafa e dhembit.Pra levizjet e furces ne nofullen e siperme te jene gjysem rrethore,nga lart-poshte.
Kurse ne nofullen e poshteme keto levizje duhet te jene si ne nofullen e siperme por nga poshte-lart.

Kur lani dhembet duhet te keni parasysh ,qe t`i lani mire  ne siperfaqen ku kafshohet. Cdokush nga ne duhet te zhvilloje nje teknike te veten, ne menyre qe te mos harroje asnje dhemb pa  lare.

Tek dhembet frontale dhe ata te qenit, furca mbahet ne drejtim horizontal,sipas figures.

Edhe mbi fizura (gropezat e dhemballeve) duhet ta perdorni mire furcen ne menyre qe te hiqen te gjitha mbeturinat ushqimore
Larja e gojes tuaj ju ndimon te keni ere te fresket dhe heq bakteriet qe qendrojne ne gjuhe.

Pasi keni mbaruar se lari gojen tuaj, mund t`i kontrolloni dhembet tuaj me gjuhe nese jane lare mire apo jo.Pra duke kaluar gjuhen neper faqet e brendeshme dhe te jashteme te dhembeve,pasi gjuha eshte nje kontrolluese shume e mire e dhembev,sepse eshte shume e ndjeshme. Nje larje e mire me furce interdentale (midis dhembeve) dhe floss (fill per te pastruar dhembet) ben te mundur qe ju te pastroni mire hapesiren midis dhembeve, ne menyre qe te largoni ushqimet e mbetura,pasi ato fermentohen dhe eshte mundesia e prishjes se dhembit..

Flossing  (fill i holl per pastrim midis dhembeve)

Ndodh qe mund te ngelen mbeturina ushqimore edhe midis dhembeve,dhe keto mbeturina pastrohen me floss interdental (fill midis dhembeve).


Floss (fill) eshte shume i mire per pastrimin midis dhembeve,pra ju duhet ta perdorni rregullisht, pavarsisht se ju merr  shume kohe larja e dhembeve,pasi rreziku me i madh i prishjes se dhembeve eshte nga mbeturinat ushqimore qe ngelen ndermjet dhembeve.


Eshte detyre e mjekut stomatolog qe t’ju rekomandoj dhe t’ju mesoj perdorimin e fillit,dhe rolin e tij.


Perdorimi i fillit duhet te filloje qe ne moshen 12 vjec,pasi i jane zevendesuar dhembet e qumeshtit (te perkohshem) me dhembet e perhershem,(pasi femijet ne kete moshe u kane dale gjithe dhembet e perhereshem,por nofullen e kane akoma te ngushte,pasi me kalimin e viteve nofulla zhvillohet dhe zgjerohet),dmth,ne  nofullat e femijeve, dhembet jane me te ngjeshur,pra ekziston mundesia te prishen.Pra ata femije qe kane dhembe te ngjeshur  duhet ta perdorin fillin.


Pra kujdes perdorni flossing  (fill).


Perdoreni fillin  nje here ne dite,ne darke do te ishte me mireVentouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: DHIMBJE

loading...


jkl   Para 50 muajsh     
pse sdalin fotot
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved