Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si mund te pergatisim nje kek me fruta?
 
Shperndaje
ikub#: 911200012
Ja receta per kek me fruta.

Për 1 kek rreth 1 kg duhen :

    * miell : 1 gotë e gjysmë uji,
    * sheqer : një gotë uji,
    * gjalpë i freskët : 2 filxhanë kafeje,
    * vezë : 6 kokrra,
    * arra të qëruara : 1 filxhan çaji,
    * reçel (kokrra) : 2 filxhanë kafeje,
    * sheqer pudër : 1 lugë gjelle.

Pergatitja:

Në një enë/tas porcelani ose plastike rrihen vezët me sheqer derisa vëllimi i tyre të rritet dy herë e gjysmë, shtohet miell dhe përzihet me kujdes. Veçan shkrihet gjalpi dhe me të përzihen arrat e frutat e grira. E gjithë kjo masë hidhet në brumë duke e përzier me kujdes. Pastaj brumi hidhet në tavë me korent duke i vënë në mes formën e cila lyhet me gjalpë dhe pudroset me miell. Pas pjekjes lihet të ftohet, pastaj hiqet nga tava duke e përmbysur kekun, hiqet forma e mesit dhe pudroset me sheqer pudër.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: EMBELSIRE USHQIMI

loading...


sava   Para 56 muajsh     
jeni shume te mire bravo

sava   Para 56 muajsh     
ju lumte qe na e dhate kete recete kaq te shijshme ju lutem na kontaktoni me te shkruajtur
amanda kraja   Para 67 muajsh     
shum te mira ju lumt dora
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved