Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te pergatis bakllava per festa?
 
Shperndaje
ikub#: 911260034
Rrecete per te pergatitur bakllavane.

Bakllava

Për një tepsi nevojiten 1 kg petë per bakllava, 250 g margarinë ose gjalpë Për shtresë ne parë nevojiten * 125 g margarinë * 2 vezë * gjysmë gote (uji) sheqer * gjysmë luge bakin Të gjitha këto përzihen mirë pastaj shtohen 8-10 lugë miell të egër Krejt kjo pë rzihet mirë fitohet një masë homogjene dhe lihet anash Pë r shtresë n e dytë nevojiten * 300 g arra të bluara * 2 vezë * gjysmë gote sheqer * lë ngu i një limoni Pë rzihen mirë dhe lihen anash Lyhet tepsia me yndyrë Petë t ndahen në 3 pjesë (nga 10 sosh) Shtrohet pjesa e parë e petë ve në tepsi dhe secila stë rpiket me pak margarinë (pjesa tjetë r e margarinë s mbetet pë r lyerje sipë r) Mbi kë to petë qitet shtresa e parë e masë s së pë rgatitur Shtrihet mirë në gjithë sipë rfaqen Mbi kë të shtresë shtrohet pjesa e dytë e petë ve si dhe shtresa e dytë - arrat e parapë rgatitura Pë rfundojmë me shtresë n e tretë të petë ve Pasi të jetë pë rvë luar thika pritet bakllavaja në formë trekë ndë shash Pastaj i hidhet sipë r margarina e shkrirë dhe futet pë r t'u pjekur kujdesshë m në temperaturë mesatare Pasi të piqet bakllavaja lihet pë r t'u ftohur mirë Sherbeti 1 kg sheqer 2-3 gota ujë dhe 3 vanilje Sapo të vlojë (sheqeri shkrihet mirë ) hiqet nga temperatura që sheqeri të mos trashet Me kë të sherbet të nxehtë ulet bakllavaja e ftohurVentouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: USHQIMI

loading...


mario   Para 53 muajsh     
eshte shum e mire bakllavaja turke
krenar   Para 78 muajsh     
shum e mir bakllava
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved