Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si mund te pergatise nje torte?
 
Shperndaje
ikub#: 911260035
rrecete per te pergatitur torte me lajthi
  Tortë me lajthi   Nevojiten (pë r 6 veta) * 150 gr gjalpë në copa * 150 g sheqer * 4 vezë * 100 g miell * 1 qese tharm pluhur * 100 g lajthi të pjekura * 200 g ç okollatë pë r gatim * pak kripë Pë r mbushje 100 ml ajkë Pë r shtresë n e sipë rme * 150 gr ç okollatë pë r gatim * disa pika esencë vanilje * 60 ml ajkë e lë ngshme Pë rgatitja Me anë të miksit punojeni gjalpin me sheqerin derisa të bë het si shkumë Shtoni të verdhat e vezë ve një nga një miellin e situr (duke e hedhur si shi) dhe në fund tharmin Ngjizni lajthitë dhe ç okollatë n e grirë bashkë rriheni si borë të bardhë n e vezë ve me pak kripë dhe shtojani pë rzierjes duke u kujdesur që të mos ulet Hidheni brumin në tavë n e bë rë me gjalpë dhe miell dhe piqeni në furrë n tashmë të nxehtë pë r afro 50 minuta Ndë rsa ë mbë lsira ë shtë në furrë rrihni ajkë n Pë r të bë rë shtresë n e sipë rme të tortë s shkrini ç okollatë n në banjomaria (enë mbi enë me ujë ) dhe punojeni me një shpatull duke i shtuar ca pika esencë vanilje dhe ajkë të lë ngshme Kur ë mbë lsira të jetë pjekur vë reni të ftohet në rrjetë n pë r ë mbë lsira pastaj ndajeni në dy disqe Mbusheni me ajkë të fryrë dhe mbulojeni me shtresë n e kremit të pë rgatitur duke e zbukuruar me lajthi të copë zuara


Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: USHQIMI

loading...


lena    Para 67 muajsh     
o lul sa mir ke shkru ta hanksha zemeren
luli   Para 67 muajsh     
torte e mir qaja cila qaja de hahahahhaha tung
luli   Para 67 muajsh     
1 torte me maki apo doni apo me cimet hahahaha
vigan   Para 82 muajsh     
MISH ME KURGJO...? duhet.::. as ni lug sheqet as ni lug bakkllav as ni lug kurgjo weq ni lug ..? kurgjo
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved