0 0
4
 

Si mund te pergatise nje torte?

nga alda

rrecete per te pergatitur torte me lajthi

Instruksione
Niveli i Veshtiresise: Mesatar
  Tortë me lajthi   Nevojiten (pë r 6 veta) * 150 gr gjalpë në copa * 150 g sheqer * 4 vezë * 100 g miell * 1 qese tharm pluhur * 100 g lajthi të pjekura * 200 g ç okollatë pë r gatim * pak kripë Pë r mbushje 100 ml ajkë Pë r shtresë n e sipë rme * 150 gr ç okollatë pë r gatim * disa pika esencë vanilje * 60 ml ajkë e lë ngshme Pë rgatitja Me anë të miksit punojeni gjalpin me sheqerin derisa të bë het si shkumë Shtoni të verdhat e vezë ve një nga një miellin e situr (duke e hedhur si shi) dhe në fund tharmin Ngjizni lajthitë dhe ç okollatë n e grirë bashkë rriheni si borë të bardhë n e vezë ve me pak kripë dhe shtojani pë rzierjes duke u kujdesur që të mos ulet Hidheni brumin në tavë n e bë rë me gjalpë dhe miell dhe piqeni në furrë n tashmë të nxehtë pë r afro 50 minuta Ndë rsa ë mbë lsira ë shtë në furrë rrihni ajkë n Pë r të bë rë shtresë n e sipë rme të tortë s shkrini ç okollatë n në banjomaria (enë mbi enë me ujë ) dhe punojeni me një shpatull duke i shtuar ca pika esencë vanilje dhe ajkë të lë ngshme Kur ë mbë lsira të jetë pjekur vë reni të ftohet në rrjetë n pë r ë mbë lsira pastaj ndajeni në dy disqe Mbusheni me ajkë të fryrë dhe mbulojeni me shtresë n e kremit të pë rgatitur duke e zbukuruar me lajthi të copë zuaraliving


Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: alda
ikub #:
 4
USHQIMI
911260035

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
lena
Para 36 muajsh  
  
o lul sa mir ke shkru ta hanksha zemeren
     
luli
Para 36 muajsh  
  
torte e mir qaja cila qaja de hahahahhaha tung
-1     
luli
Para 36 muajsh  
  
1 torte me maki apo doni apo me cimet hahahaha
-1     
vigan
Para 51 muajsh  
  
MISH ME KURGJO...? duhet.::. as ni lug sheqet as ni lug bakkllav as ni lug kurgjo weq ni lug ..? kurgjo
-1     Argetohu Gjej
Jeta e perditshme Te nevojshme


keit

spitaliamerikan

as