0 0
0
 

Si te largoni ngercet e kembeve me ane te ushqimit te duhur?

nga at.k

Ja si te largoni ngercet duke konsumuar ushqimet e duhura.

Instruksione
Niveli i Veshtiresise: E paspecifikuar

Shkas potencial i ngërçeve në muskuj mund të jetë ushqimi joadekuat, mungesa e hidratimit të organizmit.

Nëse e ndjeni veten të plogësht dhe nën depresion, se ndjeni mundim dhe vjellje, atëherë kemi të bëjmë me mungesën e magnezit. Deri tek një deficit i tillë mund të vjen edhe shkaku i përdorimit të tepërt të alkoolit dhe ushqimit jo të shëndoshë.

Për të mos ndjerë mungesën e magnezit, konsumoni perime me gjethe të gjelbra, fara, ujë mineral dhe mish peshku. me asht. Krahas magnezit keni nevojë edhe për kalium, kalcium dhe natrium, që do t’i kompensoni, duke konsumuar banane, prodhime të qumështit dhe mish peshku.

Njëri nga shkaktarët e tjerë është aktiviteti i tepruar fizik si dhe djersitja. Me këtë rast, është e nevojshme që gjatë dhe pas ushtrimeve organizmin ta furnizoni me lëngje, jo vetëm me ujë. (marre nga zhurnal.mk)


Çfare ju duhet

Keshilla dhe Kujdes!living


Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: at.k
ikub #:
 0
KEMBA NGERCI USHQIMI
1208200051

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.Argetohu Gjej
Jeta e perditshme Te nevojshme


keit

spitaliamerikan

as