Digicom
Digicom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si të kurseni paratë për karburant
 
Shperndaje
ikub#: 1401230116
Çmimi i karburantit vazhdon të rritet dhe portofoli ynë "qan" gjithmonë e më shumë. Mirëpo ka shumë metoda për të kursyer në lidhje me benzinën dhe të reduktoni konsumin e karburantit. Ndiqni këshillat e mëposhtme:

1.Ndërrojani shpesh kandelat makinës tuaj. Kandalet platin mund të durojnë edhe 150.00 km, por dihet se pas 100.000 km nisin të funksionojnë keq. Kandelat janë relativisht ekonomike dhe sipas mjetit, edhe të lehta për t'u zëvendësuar.
 

2.Qarkullo më pak. Mundohu që ta përdorësh sa më pak makinën, ose të qarkullosh me të vetëm kur e ke të domosdoshme, për rrugë të gjata.
 

3.Mundohu që ta mbushësh me benzinë ose naftë, në pikën e karburantit që ka çmimin më të ulët dhe të arsyeshëm.
 

4.Përpiqu ta mbash sa me më shumë kujdes mjetin tënd, sepse një makinë në gjendje të shkëlqyeshme do të funksionojë më mirë dhe do të jetë më efikase, duke konsumuar edhe më pak benzinë.

5.Ndër të tjera duhet të kesh parasysh edhe gjëra të vogla të tipit: shmangien e qëndrimit ndaluar me motorin e ndezur; mbani ndezur sa më pak ajrin e kondicionuar, sepse ndryshe do konsumoni më tepër karburant; mos ec aq shpejt, sa që të jesh i detyruar të ndalosh shpesh, sepse sa herë frenon, shpërdoron karburantin që ke përdorur për të arritur shpejtësinë.Ventouris
ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: BENZINA KARBURANT KURSIM NAFTA PARA

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
Teoren


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved