DyqanTaxi
DyqanTaxi
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
8 përdorimet e shpëlarësit të gojës që nuk i dinit
 
Shperndaje
ikub#: 1703150066
A e dinit se shpëlarësin e gojës mund ta përdorni edhe për shumë gjëra të tjera?
Shpëlarësit e gojës kanë veti antiseptike dhe antibakteriale. Mirëpo ai nuk përdoret vetëm për larguar papastërtitë nga dhëmbët dhe goja, por fal vetive të tij ai gjen edhe shumë përdorime të tjera që nuk ua kish marrë mendja. Me shpëlarësin e gojës mund të kuroni aknet, zbokthin, pastroni syzet, largoni erën e këmbëve etj.
 
Ja disa nga përdorimet e çuditshme, por shumë efektive të shpëlarësit të gojës.
 
1-Ndihmon në eliminimin e erërave.
 
Me të mund të largoni erën e hudhrës, qepës, peshkut nga kuzhina ose duart tuaja. Gjithashtu mund të largoni erën e këmbëve duke i larë me ujë dhe shpëlarës goje të tretur në të.
 
2-Ndihmonë në kurimin e kërpudhave dhe mykut që krijohen në këmbë ose duar. 
 
Miskoni 2 sasi të vogla shpëlarës goje dhe pak uthull dhe me anë të një pambuku lyeni zonën ku keni myk. Bëheni këtë procedurë disa herë në ditë.
 
3-Eleminon dhe parandalon krijimin e zbokthit.
 
Para se të lani flokun përzieni një sasi uji dhe pak shpëlarës goje dhe fërkoni lëkurën e kokës.  Më  pas lajeni flokun si zakonisht.
 
4-Largon kruajtjet dhe dhimbjet e pickimit të mushkonjave. 
 
Lyejeni zonën me pak shpëlarës goje dhe nuk ka më ënjtje dhe kruajtje.
5-Përdoreni si tonik për fytyrën. 
 
Aplikojeni atë direkt në lëkurë përmes një pambuku. Kjo do të largojë çdo papastërti makeup-i dhe gjithashtu do të luftojë aknet.
 
6-Largon mavijosjet dhe të nxirat e lëkurës.
 
Thjeshtë aplikoni me pambuk pak shpëlarës goje dhe shenja do të bëhet më pak e dukshme.
 
7-Pastron syzet tuaja. 
 
Me një copë të pastër lyeni me pak shpëlarës goje dhe fërkoni xhamat e syzeve.
 
8-Relakson këmbët tuaja.
 
Kur keni këmbë të lodhura dhe të fryra zhytini ato në ujë të ngrohtë më pak shpëlarës goje për 15 minuta. Ato  do të relaksohen dhe do të ndiheni më mirë.
loading...


Ventouris


Shfleto artikuj te tjere per: AKNET KEMBET PERDORIMET PERFITIMET SHPELARESI GOJES

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...
Albanian ICT Diaspora
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved