Albtelecom
Albtelecom
Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |  Biznese.al   |  Time.al   |  Ligje
 
 
 
Si te parandaloni dhimbjet e kurrizit ?
 
Shperndaje
ikub#: 1302110154
Ja disa këshilla për te parandaluar dhimbjet e kurrizit :

 

Nga shtëpia tek zyra, kalojmë me shume se 10 ore ne dite ulur. Ja disa këshilla për te parandaluar dhimbjet e kurrizit : 
Fillojmë nga ekrani : 
Monitori duhet te pozicionohet ne nivelin e syve dhe largësia midis tyre këtyre : ekrani duhet te jete rreth 50-70 cm, i  barabarte me gjatësinë e krahut. 
Duhet te evitoni te ulni shume shpesh qafen për te evituar dhimbjet e kokës . 
Duhet te parashikoni, hapësirën e nevojshme nga tastiera  dhe tek mouse për te mbështetur krahët 
Shpatullat duhet te mbahen te ulura, gjoksi i hapur dhe i relaksuar 
Koha duhet te mbahet drejte, shpatullat e relaksuara . Mjekra duhet te mbahet lehtësisht përpara, sikur po themi po. 
Pozicionet qe duhet te evitoni: 
Te shtrire ne shtrat me kompjuterin ne gjunjë
Te shtrire përmbys ne shtrat me kompjuterin përpara
Ne këmbë me kompjuterin  ne një pozicion me te ulet 
Krahët : 
Bërrylat dhe krahët duhet te jene te mbështetura 
 


ventouris
ventouris


Postuar: 11 Shk
 
Shfleto artikuj te tjere per: DHIMBJE

Albtelecom
loading...
 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Chez Moi
Teoren


Më të lexuarat


Chez Moi
TeorenCopyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved