0 0
 
Si te parandaloni dhimbjet e kurrizit ?
Ja disa këshilla për te parandaluar dhimbjet e kurrizit :
Instruksione

 

Nga shtëpia tek zyra, kalojmë me shume se 10 ore ne dite ulur. Ja disa këshilla për te parandaluar dhimbjet e kurrizit : 
Fillojmë nga ekrani : 
Monitori duhet te pozicionohet ne nivelin e syve dhe largësia midis tyre këtyre : ekrani duhet te jete rreth 50-70 cm, i  barabarte me gjatësinë e krahut. 
Duhet te evitoni te ulni shume shpesh qafen për te evituar dhimbjet e kokës . 
Duhet te parashikoni, hapësirën e nevojshme nga tastiera  dhe tek mouse për te mbështetur krahët 
Shpatullat duhet te mbahen te ulura, gjoksi i hapur dhe i relaksuar 
Koha duhet te mbahet drejte, shpatullat e relaksuara . Mjekra duhet te mbahet lehtësisht përpara, sikur po themi po. 
Pozicionet qe duhet te evitoni: 
Te shtrire ne shtrat me kompjuterin ne gjunjë
Te shtrire përmbys ne shtrat me kompjuterin përpara
Ne këmbë me kompjuterin  ne një pozicion me te ulet 
Krahët : 
Bërrylat dhe krahët duhet te jene te mbështetura 
 


jeta12
Niveli i Veshtiresise: E paspecifikuar


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.Na ndiqni

Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: jeta12
ikub #:
DHIMBJE
1302110154


Argetohu Gjej
ebuy
Jeta e perditshme Te nevojshme


Reklame


Reklame
Hako_0317
Reklame
spitaliamerikan


Reklame
Euromedica_120x300