Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 
 
 
Forbes. Një shqiptare në listën e personave më influentë
 
Shperndaje
ikub#: 1802020199
Forbes. Një shqiptare në listën e personave më influentë Në listën e Forbes në top 30 personalitetet më me ndikim në mbarë Evropën, gjendet edhe një bashkëkombëse nga Lezha.
E lindur në Lezhë, Shqipëri, Marina Sula u diplomua në Universitetin e Vjenës me diplomë në artin historik dhe më pas mori pjesë në Akademinë e Arteve të Bukura të qytetit. Aktualisht jeton dhe punon në Vjenë dhe ka marrë pjesë në gjithsej tetë ekspozita që nga viti 2014 (4 prej tyre solo) në Shqipëri, Austri dhe Itali.
Puna e saj fokusohet në instalimet dhe përfshin instalimet hapësinore, fotografi, skulptura dhe vizatime abstrakte dixhitale, të bëra me majë të gishtave të dorës së artistit në pajisjen e saj mobile dhe të përkthyera në vizatime abstrakte.
Ekspozita e saj “Soft Power”, në Galerinë e Gabriele Senn në Vjenë në fund të vitit 2016, u vlerësua për përdorimin e saj të strategjive të reklamimit, performancës së medias sociale dhe afërsisë të dashur në ritualet e tilla si spastrimi i trupit për të shpërndarë dallimet midis një brenda dhe jashtë, privatësinë dhe ekspozimin.
 
loading...
Marre nga Koha Jone
Shfleto artikuj te tjere per: FORBES MARINA SULA

Loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Loading...


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved