Përkujtohet 90-vjetori i lindjes së regjisorit Esat Oktrova
 
Shperndaje
ikub#: 2004290111
Përkujtohet 90-vjetori i lindjes së regjisorit Esat Oktrova Teatri Kombëtar kujton 90-vjetorin e lindjes së regjisorit dhe një prej figurave të shquara të teatrit shqiptar, Esat Oktrova.
“Esat Oktrova lindi në Pogradec më 28 prill 1930 dhe vdiq në Tiranë më 21 mars 2001. Mësimet e para i mori në qytetin e Pogradecit dhe në shkollën e mesme në Korçë. Më pas vazhdoi Liceun artistik “Jordan Misja” në Tiranë. Në këtë kohë fillon karriera e tij në fushën e aktrimit, veçanërisht në “Estradën e Ushtarit” në Tiranë, ku ra në sy talenti i padiskutueshëm.
Oktrova është shpallur “Qytetar nderi” i Pogradecit dhe i Shkodrës. Ka mbajtur titullin shkencor “Profesor” dhe është dekoruar me titullin “Artist i merituar”.
 
loading...
Shfleto artikuj te tjere per: ESAT OKTROVA

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved