Banesa e arkitektit dhe piktorit Maks Velo shpallet “Monument Kulture”
 
Shperndaje
ikub#: 2005100022
Banesa e arkitektit dhe piktorit Maks Velo shpallet “Monument Kulture” Ministrja e Kulturës, Elva Margariti firmosi sot shpalljen “Monument Kulture”, të banesës së Maks Velos.
Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore vendosi të shpallë “Monument Kulture të Kategorisë II”, banesën e intelektualit, piktorit, arkitektit dhe shkrimtarit, Maks Velo, në rrugën “Hoxha Tahsin”, në respekt të figurës dhe kontributit të dhënë përmes artit, profesionalizmit, dëshmisë dhe mendimit të lirë.
Maks Velo u nda nga jeta në datën 7 maj 2020, në moshën 84-vjeçare.
 
loading...
Shfleto artikuj te tjere per: BANESA MAKS VELO MONUMENT KULTURE

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved