Çuli: Godina e Teatrit Kombëtar ka humbur çdo gjë nga identiteti i vet
 
Shperndaje
ikub#: 2005150131
Çuli: Godina e Teatrit Kombëtar ka humbur çdo gjë nga identiteti i vet Drejtori i Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli, deklaroi sot se “godina e Teatrit Kombëtar ka humbur çdo gjë nga identiteti i saj”.
“Më vjen keq për çdo copëz jete që kam kaluar në institucionin e teatrit ku kam punuar prej 24 vitesh nuk po arrij ta kuptoj se çfarë do të thotë ky debat për një godinë që e ka mbaruar misionin e saj dhe nga brenda është shndërruar në një godinë të arnuar, sepse ka pasur ndërhyrje këto 30 vite edhe më parë në teatër që jo vetëm nuk kanë përmirësuar cilësinë, por e kanë shkatërruar atë”, nënvizoi Çuli.
Duke iu përgjigjur pyetjes se pse disa aktorë nuk e kuptojnë si ai pjesën se teatri ka dalë jashtë funksionit, Çuli theksoi se “ju siguroj se 90% e komunitetit artistik e ka kuptuar më në fund se kjo është një histori, që ka hyrë në një axhendë politike dhe nuk ka lidhje me një inspirim idealist”. 
loading...
Shfleto artikuj te tjere per: ERVIN CULI PRISHJA TEATRI

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved