Vdes Michel Piccoli, përbindëshi i shenjtë i kinemasë evropiane
 
Shperndaje
ikub#: 2005180059
Vdes Michel Piccoli, përbindëshi i shenjtë i kinemasë evropiane Është ndarë nga jeta në moshën 94 vjeçare aktori francez Michel Piccoli.
Aktori, regjisori, skenaristi dhe producenti është konsideruar si një nga  aktorët më të mëdhenj të kinemasë Franceze. I adhuruar në Francë, ai punoi me regjisorët më të mëdhenj evropianë dhe ishte ndër interpretët e preferuar të Luis Buñuel, me të cilin filloi të bashkëpunonte nga viti '56. Në vitin 2011 luajti në Habemus Papam, një rol që i dha atij David di Donatello.
"Michel Piccoli vdiq në 12 maj në krahët e gruas së tij Ludivine dhe fëmijëve të tij Inord dhe Missia, pas një ischemie në tru", thuhet në njoftimin e familjes për agjencinë France Presse.
Piccoli lindi në Paris më 27 dhjetor 1925 në një familje muzikantësh, baba violinist dhe nënë pianiste, por vetw zgjodhi rrugën e aktrimit. Provimi i tij i parë i madh në ekran vjen në të njëzetat me filmin Sortilèges nga Christian-Jaque (Kërcënimi i heshtur, 1945). Ende pak i njohur nga publiku i gjerë, ai frekuentoi të mëdhenjtë e kinemasë franceze për të marrë pjesë të vogla, nga Jean Renoir (French Cancan, 1954) te René Clair (Great Maneuvers). Takimi me Luis Buñuel, me të cilin bashkëpunoi midis viteve '56 dhe '74, në fazën më surrealiste të protagonistit mjeshtër hispaniko-meksikan, e shpërblyen  me Luanin e Artë në Festivalin e Filmit në Venecia, The Charm Discreet of Bourgeoisie (1972).
 
loading...
Shfleto artikuj te tjere per: MICHEL PICCOLI

Marre nga ikub.al


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved