Clint Eastwood, 90 vjetori i një kolosi
 
Shperndaje
ikub#: 2005310003
Clint Eastwood, 90 vjetori i një kolosi Sot është 90 vjetori i legjendës hollivudiane Clinton Eastwood Jr., aktor, regjisor, producent dhe kompozitor amerikan.
Fitues i disa çmimeve Oscar për regjinë më të mirë, 1 Çmim César, 6 Golden Globe dhe 4 David di Donatello, Eastwood është një nga figurat më të famshme dhe përfaqësuese të kinemasë botërore. 
Eastwood bëri debutimin në ekranin e madh në 1955 duke marrë pjesë në role sekondare në filma të shumtë, ndërsa roli i parë i protagonistit do të arrijë në vitin 1959 në serinë e serisë televizive Rawhide. Popullariteti i vërtetë do të lindë vite më vonë në Itali, kur Sergio Leone e zgjodhi atë si protagonisti në filmat "A Fistful of Dollars", "For a Few Dollars More" dhe "The Good, the Bad and the Ugly"
Në SHBA ai vazhdoi karrierën si aktor dhe regjisor me filma të zhanreve të ndryshme, të cilat janë vlerësuar nga kritika, dhe të nderuar me pesë çmime Oscar, 2 në vitin 1993, 1 një vitin 1995 dhe 2 në vitin 2005.
 
Shfleto artikuj te tjere per: CLINT EASTWOOD

Marre nga ikub.al

 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 


Më të lexuarat
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved