Hyr  |  Regjistrohu
Njoftime  |   Biznese.al   |   Time.al   |   Ligje
 


Shqiptarët në artin e një çifti britanik
Është vera e vitit 1925. Një makinë taksie “Ford”, lëviz nëpër rrugën gjithë gropa dhe pluhur që lidh kryeqytetin e vjetër me kryeqytetin e ri shqiptar. Kundrejt një pagese prej një shilinge, shoferi i saj, po shpie një çift artistësh britanik, nga Durrësi drejt Tiranës. Zonja, është Cora Josephine Gordon, kurse burri i saj quhet Jan Gordon.
Gruaja me shapkat e kaltërta
Gruaja e veshur me të bardha dhe shapkat e kaltërta që përkëdhel fëmijën në tryezën e ngrohtë të familjes është një vepër e Hilmi Banit. E realizuar më 1981-shin kjo është vetëm një nga disa tablo të artistit që ruhet në Galerinë Kombëtare të Arteve.
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved