Albtelecom

Harta e arkivës së Londrës, si ishte Shqipëria para 1913

15 Pri 10

Ne Tirane u prezantua nje harte e vecante, e sjelle nga arkivat e kryeqytetit britanik

Burimi: Alsat

 
0
0

harta-londer1913Ne prag te 100-vjetorit te coptimit te Shqiperise, ne Tirane u prezantua nje harte e vecante, e sjelle nga arkivat e Londres. Keshtu ka qene Shqiperia ne vitin 1913, kur Konferenca e Ambasadoreve te Londres mori vendimin per coptimin e trojeve. "Vendimi i rendesishem i komisionit te caktimit te kufirit jugor te Shqiperise, mbledhje e cila eshte mbajtur ne Firence, ku eshte perfituar dhe harta finale e kufirit jugor me daten 18 dhjetor 1913, harte te cilen e kam sjelle ketu. Ky version eshte nje harte qe eshte marr para pak kohesh ne arkivin e Londres. Shqiperia arriti te ruante brenda kufijve te citueme, nje pjese e rruges se vetme te komunikimit te Shqiperise juglindore me Shqiperine e Jugut u la brenda kufirit grek. Kufiri priste ne kete rruge ne piken ku takohej me Permetin. Megjithese komisioni kishte kerkuar karakterin e mirefillte shqiptar te popullit te territorit qe iu caktua per tiu dhene Shqiperise, mbreteria e Greqise nuk do te hiqte dore nga pretendimet e saj per Korcen, Permetin dhe Gjirokastren dhe qe nga ky moment sic duket qarqet kryesore te Athines, kjo del ne baze te dokumentacionit, eshte marr vendimi per te ndryshuar taktike dhe per te perdorur mjete te tjera ne veprim", tha Romeo Gurakuqi, historian. Kjo harte origjinale e kufirit midis Shqiperise dhe Greqise e dhjetorit 1913, e sjelle nga arkivat e Londres, u prezantua per here te pare ne nje konference shkencore “Shqiperia, nga perandoria osmane drejt pavaresise dhe shtetformimit”.


Lajme, kronike, kulture dhe jo vetem, nga Shqiperia dhe rajoni.  Shkarko My ikub - aplikacioni qe i duhet cdo Shqiptari


   
 
 
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
Shtypi i dites


SondazhShfleto artikuj te tjere per: HARTA LONDRA SHQIPERIA
Postuar nga: molgen
ikub #:
1004157927