Alexa
0 0
0
 

Harta e arkivës së Londrës, si ishte Shqipëria para 1913


15 Pri 10

Ne Tirane u prezantua nje harte e vecante, e sjelle nga arkivat e kryeqytetit britanik

Burimi:

Alsat

harta-londer1913Ne prag te 100-vjetorit te coptimit te Shqiperise, ne Tirane u prezantua nje harte e vecante, e sjelle nga arkivat e Londres. Keshtu ka qene Shqiperia ne vitin 1913, kur Konferenca e Ambasadoreve te Londres mori vendimin per coptimin e trojeve. "Vendimi i rendesishem i komisionit te caktimit te kufirit jugor te Shqiperise, mbledhje e cila eshte mbajtur ne Firence, ku eshte perfituar dhe harta finale e kufirit jugor me daten 18 dhjetor 1913, harte te cilen e kam sjelle ketu. Ky version eshte nje harte qe eshte marr para pak kohesh ne arkivin e Londres. Shqiperia arriti te ruante brenda kufijve te citueme, nje pjese e rruges se vetme te komunikimit te Shqiperise juglindore me Shqiperine e Jugut u la brenda kufirit grek. Kufiri priste ne kete rruge ne piken ku takohej me Permetin. Megjithese komisioni kishte kerkuar karakterin e mirefillte shqiptar te popullit te territorit qe iu caktua per tiu dhene Shqiperise, mbreteria e Greqise nuk do te hiqte dore nga pretendimet e saj per Korcen, Permetin dhe Gjirokastren dhe qe nga ky moment sic duket qarqet kryesore te Athines, kjo del ne baze te dokumentacionit, eshte marr vendimi per te ndryshuar taktike dhe per te perdorur mjete te tjera ne veprim", tha Romeo Gurakuqi, historian. Kjo harte origjinale e kufirit midis Shqiperise dhe Greqise e dhjetorit 1913, e sjelle nga arkivat e Londres, u prezantua per here te pare ne nje konference shkencore “Shqiperia, nga perandoria osmane drejt pavaresise dhe shtetformimit”.


Shtypi i dites

Analize


Rekomandojme te lexoni »
QUDAL - QUality meDAL Kërkimi i Medaljes së Cilësisë në Republikën e Shqipërisë 2014/2015
Këto janë rezultatet e Kërkimit të parë shqiptar të Medaljes së Cilësisë QUDAL - QUality meDAL - DEEPMA, të kryer në qershor të këtij viti nga organizata zvicerane ICERTIAS – International Certificati

Halkidiki All Inlcusive nga €310/personi
Nxitoni...paketat jane te limituara. Halkidiki All Inlcusive.

Hotel me dhoma 1+1 dhe 2+1 per pushime ne Sarande
Apartamentet jane te kompletuara dhe me parking 24ore. Pushimet te shijojne me shume ne vendin tend.


Dritare & dyer, profile Plastike, Alumini, Druri nga 4.900 lek/m2
ALPLAST-AG, kompania e vetme shqiptare qe punon me produkte te cilat nuk e ndotin mjedisin dhe ruajne shendetin e njeriut.

Shiten apartamente ne bregdetin e Himares!
Apartamentet e kompleksit jane ne perfundim te punimeve, ajo do te jete e rrethuar dhe do te ofroj kend lojrash per femije dhe ambjent clodhes per te riturit(lulishte).


SONDAZH
Rama deklaroi arritje për 300 ditët e para te qeverisë. Basha tha te kundërtën
(Cili është me pranë se vërtetës?)
Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: molgen
Lexuar: ikub #:
 0  2.033 1004157927

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


Kerkoni Gjeni Prona

| Shto tek te Preferuarat
Argetohu Gjej
Jeta e perditshme Te nevojshme


none

Spitali Amerikan

none