ebuy.al
Alexa
0 0
0
 

Kanceri i stomakut, llojet dhe si duhet kuruar


24 Gsh 10

Kurimi i kancerit te stomakut perfshin kirurgjine, kimioterapine, terapine biologjike.

Burimi:

Info Albania

stomakuJaponia shpesh mbahet si vendi me dieten me te shendetshme ne bote, por ka edhe perqindjen me te larte te kancerit te stomakut, kryesisht te meshkujt. Ndoshta shkaku eshte ushqimi shume i kripur. Gjithsesi, per te shmangur ate rekomandohen ushqime te fresketa dhe fruta e perime.

Si duhet mjekuar kanceri ne stomak
Ashtu si per çdo lloj semundje, kurimi per kete semundje behet ne menyre individuale, pasi varet nga lloji i semundjes, zhvillimi, perhapja e tumorit, faza e semundjes si edhe gjendja e pergjithshme e shendetit te pacientit. Fatkeqesisht per shkak se stomaku ne fazat fillestaret semundjes shkakton shume pak simptoma, semundja vazhdon te perhapet edhe kur rezultatet kane dale te mira.

Kurimi i kancerit te stomakut perfshin kirurgjine, kimioterapine, terapine biologjike. Pacienti mund t’i nenshtrohet nje operacioni te lehte, i quajtur Biopsia, per te marre nje kampion te vogel te kancerit per analiza. Radioterapia dhe kimioterapia te kombinuara bashke nese semundja ka perparuar shume. Kirurgjia, nje operacion per te evituar perhapjen e kancerit. Kirurgjia eshte kurimi me i perhapur me kancerin e stomak.

Llojet me te perhapura te kancerit
Jane me shume se 9200 njerez qe vuajne nga kanceri ne stomak. Tre jane llojet kryesore te kancerit ne stomak: limfatik, tumori i stomakut, dhe tumori kancerogjen. Limfatik, jane kancere te indeve te sistemit imunitare qe ndonjehere gjendet ne “muret” e stomakut. Tumori i stomakut zhvillohet nga indet e “mureve te stomakut”. Ndersa lloji i trete, pra tumori kancerogjen jane tumoret e qelizave te stomakut.

Nese te tre keta lloje kaceresh arrihen te identifikohen qe ne fillimet e semundjes, atehere mundesite qe te kurohen apo te evitohet zhvillimi i metejshem i tij eshte shume i madh. Kanceri limfatik njihet edhe si lloji me i rende i kancerit, i cili perparon shume shpejt ne nje kohe shume te shkurter dhe mund te çoje deri ne humbjen e jetes.


clubfm
Shtypi i dites

Analize


Rekomandojme te lexoni »
A&A Security Survey
Kasafortat tona jane te garantuara me certifikata te cilesise se larte, duke vene ne dispozicion te bleresve, kualitet dhe cilesi absolute.

RIGJALLERONI SHTEPINE TUAJ ME STILIN UNIK TE FATINI DESIGN
OFERTAT ME TE MIRA PER MOBILIME KLASIKE DHE MODERNE I GJENI VETEM NE SHOWROOM-IN TONE

KURSET E TRAJNIMIT ALPHA
Kurse trajnimi Alpha Web, Alpha Platinium Bussines

GW COMPUTERS DYQANI JUAJ I KOMPJUTERAVE
Fokusi i GW Computers eshte cilesia e larte e pajisjeve.

Keni menduar te keni nje apartament prane detit ? “Kompleksi Perla” e ofron kete mundesi per ju...
Apartamentet e kompleksit jane ne perfundim te punimeve, ajo do te jete e rrethuar dhe do te ofroj kend lojrash per femije dhe ambjent clodhes per te riturit(lulishte).


SONDAZH
Qershori erdhi
(A do te marre Shqiperia statusin e kandidatit per ne BE?)
Komente: Shfleto artikuj te tjere per:
Postuar nga: nia meba
Lexuar: ikub #:
 0
KANCER STOMAKU
 2.732 1008240014

   
 
  *Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.


Kerkoni Gjeni Prona

| Shto tek te Preferuarat
Spitali Amerikan